Pikksilm – ülevaade valitud trendidest (2018)

Pikksilm
Laadi alla PDF (876.49 KB)

Artiklikogumikust “Pikksilm” leiad kokkuvõtlikud ja arutlevad esseed mitmetel teemadel, mis oluliselt määravad tulevikuarenguid nii maailmas kui Eestis. Teemade valik tugines koostajate subjektiivsele tunnetusele ning pole kaugeltki ammendav, kuid loodame haaret laiendada järgmistes numbrites. Kõigis esseedes oleme püüdnud heita valgust ka sellele, mida käsitletud arengud Eesti jaoks tähendavad, arvestades meie olusid ja konteksti.

Üks kõige nähtavamaid muutusi tänases maailmas võrreldes paarikümne aasta tagusega on valdkondade ja tehnoloogiate põimumine. Kõik on järjest rohkem omavahel seotud ning kõikjale tungivad niinimetatud horisontaalsed tehnoloogiad (general purpose technologies). Üksikuid sektoreid ja eluvaldkondi ei saa käsitleda ning üha enam ka reguleerida kui omaette maailmu. Sektorseadused valdkondades nagu telekommunikatsioon, majutus või taksondus on juba mõnda aega surve all ning surve levib ka mujale. Poliitikakujundajate jaoks tähendab see, et ei piisa enam valdkondlikest süvateadmistest, järjest enam tuleb ühe valdkonna reguleerimisel teada ja tunda teisi. “Pikksilmas” käsitleme põhjalikumalt digitehnoloogiate ja neile toetuvate uute ärimudelite mõju haridusele ja sotsiaalsüsteemile.

Kuigi suurandmete ja tehisintellekti teemadele on pühendatud eraldi esseed, on need tegelikult üks tervik – tehisintellekti töövõime aluseks on suured andmemahud ja nende kättesaadavus. Ka blockchain-tehnoloogial, mida Eestis ja maailmas teatakse eelkõige krüptoraha vundamendina, on ühisosa eelnevatega. Nimelt loodetakse, et blockchain-tehnoloogia viib küberturvalisuse uuele tasemele ja suudab tagada, et “asjade internetis” olevatesse seadmetesse või isejuhtivatesse autodesse sisse ei häkita. Selle riski maandamine on oluliseks eelduseks, et tarbijad hakkaksid uusi tehnoloogiad usaldama ja kasutama.

Kuid on teisigi eeltingimusi, mis peavad olema täidetud, enne kui tarbijate usaldus on piisav, näiteks tehisintellektiga seonduvad eetikaküsimused, suurandmetega seonduv privaatsuse kaitse või isejuhtivate autodega seonduv küsimus sellest, kes vastutab, kui auto peaks põhjustama avarii. Kõigi nende küsimuste rahuldav lahendamine on suuresti regulaatorite ja poliitikakujundajate tööpõld, seda nii rahvusriikide valitsuste kui ka rahvusvahelist õigust loovate organisatsioonide tasandil.

Artiklid

Globaalse vastutuse jagamine – sisu või silt?
Katre Rugo, Mall Hellam, Jari Romanainen

Kas andmetest kujuneb uus varaklass?
Katre Eljas-Taal, Anne Veerpalu, Jari Romanainen

Kas blockchain on üksnes uus tehnoloogiline mänguasi või digirevolutsioon?
Katre Eljas-Taal, Anne Veerpalu, Ivo Lõhmus, Allan Allik, Jari Romanainen

Kas digitaliseerimine devalveerib kõrghariduse?
Katre Eljas-Taal, Aune Valk, Katre Rugo, Allan Allik, Jari Romanainen

Kas tehisintellekti kasvuraskused on ületatavad?
Katre Rugo, Karmen Turk, Jari Romanainen

Kas uued ärimudelid leevendavad survet sotsiaalsüsteemile?
Katre Rugo, Mihkel Kaevats, Jari Romanainen

×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.