Pikksilm – ülevaade valitud trendidest (2019)

Pikksilm
Laadi alla PDF (539.65 KB)

On olemas selline ütlus, et kindralid valmistuvad tihtipeale eelmiseks sõjaks. Nii loodab näiteks USA president Donald Trump tuua Ameerikasse tagasi töökohti, kehtestades tollimaksud importkaubale. Samal ajal on tehnoloogia areng neidsamu töökohti pöördumatult muutmas, nii et peagi pole enam midagi tagasi tuua. Iisraeli ajaloolane ja menukas kirjanik Yuval Noah Harari on öelnud, et kui eesmärk on säilitada töökohti USA-s, ei peaks püstitama müüri mitte Mehhiko piirile, vaid tulemüüri vastu Californiat.

Uued tehnoloogiad toovad ühiskondade jaoks kaasa uut laadi riske. Riskide haldamine nõuab aga poliitikuid ja nende kehtestatavaid reegleid – seda ei saa eeldada tehnoloogidelt. Kui plokiahela tehnoloogiat kasutatakse ICO-deks ehk krüptoraha väljastamiseks, on investorid piltlikult öeldes otsekui sõitvas autos, mille turvavarustus leiutatakse käigu pealt. Elektrituru toimimiseks loodud stiimulsüsteemi, mis tugineb tootja ja tarbija rolli eristamisele ning kesksele võrgule, pöörab pea peale see, kui elektritarbijatest saavad elektri tagasimüüjad või mikrotootjad ning areneb võrguväline otsekaubandus.

Tehnoloogiad levivad ühest valdkonnast teise, üllatades sageli ka tehnoloogia arendajaid endid. Nii leiutati igapäevases navigeerimises asendamatuks muutunud GPS-tehnoloogia algselt militaarsel eesmärgil, nimelt pommide paremaks sihtimiseks. Ilmselt leiab ka plokiahela tehnoloogia rakendust veel paljudel elualadel ning see, et ta arendati esialgu välja krüptoraha tarvis, võib tulevikus vajuda unustusse.

Selle aasta “Pikksilma” numbris käsitletakse võimalust rakendada plokiahelat digi-ID alustehnoloogiana. Digiplatvormidest on saanud majanduse uus alusstruktuur. Ettevõtjate vastne moto võiks kõlada nii: “Kui sind pole digiplatvormil, pole sind olemas.” Näiteks Amazoni abiga jõuavad Eesti käsitöötooted hõlpsasti teisele poole Atlandi ookeani. Samas tähendavad platvormid ka turu konsolideerumist, oligopoolsete turgude teket, kus kasumlikum tegevus on limiteeritud ja kuulub väga väikesele hulgale ettevõtetele. Poliitikakujundajatel on siin taas mitmeid pähkleid pureda.

Tehnoloogiatrendid pole ainsad, mis maailmas peavalu põhjustavad. Ümber on kujunemas geoökonoomilised jõujooned, Ameerika-keskne ajastu on läbi saamas. Milliseks kujuneb Euroopa positsioon selles uues mustris?

Artiklid

Kas Eesti elektriturg on edasiseks arenguks valmis?
Einari Kisel, Maailma Energeetikanõukogu Euroopa piirkonna juht

Kuidas ajakohastada Eesti digiidentiteeti?
Anto Veldre, infoturbeekspert

Digiplatvormid: kas ehituskivid või komistuskivid?
Meelis Kitsing, Arenguseire Keskuse uuringute juht

ICO – mis see on ja mis saab edasi?
Anne Veerpalu, NJORD Advokaadibüroo partner
Antti Perli, Ellex Raidla Advokaadibüroo vandeadvokaat
Marek Pajussaar, kapitalituru ekspert

Teisenev maailmamajandus: muutuvad jõuvahekorrad ja arengukontekstid
Erik Terk, Tallinna Ülikooli strateegilise juhtimise ja tuleviku-uuringute professor

×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.