Arenguseire Keskus koostas globaalsete jõujoonte uurimissuunas taustaraporti, kus analüüsiti digitaalsete ökosüsteemide alternatiivseid stsenaariume ja toodi välja nende stsenaariumide tähendus Eesti jaoks. Analüüsi tulemusena valmis kolm metastsenaariumi.
Eraplatvormide ökosüsteemid
Suurte eraplatvormide domineerimine; ennekõike USA ja Hiina platvormide olulisus avatud internetiga maailmas.
Riigikesksed ökosüsteemid
Riigiplatvormide domineerimine, piirkondade kapseldumine ning suletud splinternetiga maailm.
Hajutatud ökosüsteemid
Platvormide ökosüsteemide mitmekesisus; erinevate regulatiivsete lahendustega avatud internetiga maailm.
Eeldades, et tulevikus domineerivad globaalsetes digitaalsetes ökosüsteemides peamiselt eraplatvormid, tähendab see ka Eestis nende kasutamist paljudes eluvaldkondades. Need globaalsed eraplatvormid hakkavad osutama suurt osa teenustest – nii era- kui ka avalikest teenustest. See võib olla tõhus, kuid ei ole kaasav.
Riigikeskne ökosüsteem nn splinterneti maailmas võib tähendada Eesti jaoks võimalust arendada riiklikke platvorme, mis saavad laieneda regionaalselt. X-tee on juba jõudnud Soome ja miks mitte laieneda Põhja-Euroopasse? Samas kaasneb sellise maailmaga risk, et määravaks saavad mõne suure domineeriva riigi reeglid ja lahendused. Eesti digiettevõtete jaoks on turg piiratud.
Hajutatud maailm pakub nii avalikule kui ka erasektorile mitmekesiseid võimalusi laiendada globaalset haaret. Kuid sellise maailmaga kaasnevad kõrgemad tehingukulud ja seetõttu ka madalam efektiivsus. Võtmeküsimus on, kas Eesti suudab konkureerida koosloome ja avaandmete maailmas ning pakkuda mitte ainult teenuste tõhususele, vaid ka kaasamisele suunatud lahendusi.