Kõige enam mõjutatud on olnud sõitjateveo sektor, kaubaveos ei ole viiruskriisi mõju olnud märgatav. Valdkond pakub baasteenust teistele majandusharudele ning edasine areng sõltub majanduse üldisest käekäigust, aga ka riigi poliitikatest. Uusi võimalusi pakub alternatiivsete kütuste kasutuselevõtt ja transpordi elektrifitseerimine, kuid kriis võib mõjutada ettevõtete võimekust uutesse tehnoloogiatesse investeerida. Laonduse tulevikuväljavaateid võib toetada kriisiga tekkinud suuremate laovarude hoidmise trend ja rahvusvaheliste e-kaubanduse platvormide kiire kasv.
Raportid
Oluline eksportiv sektor, kus kõige suurema löögi said välisturgudele ning hotellide ja restoranide sektorile keskendunud ettevõtted. Kriisi mõjul hakkasid ettevõtted kiirkorras digitaliseerima ja automatiseerima protsesse ning pakkuma tooteid e-kanalite kaudu. Kriisist on võitnud näiteks piiritusetootjad, keda soosis plahvatuslik nõudluse kasv desinfitseerimisvahendite järele.
Ühiskonna toimimise seisukohalt elutähtis ja kriisist suhteliselt vähe mõjutatud sektor, mille arenguid suunavad regulatsioonid, tehnoloogilised pöörded, aga ka ilmastik. Uusi võimalusi pakub digitaliseerimine ja (suur)andmetele tähenduse loomine ning sellele toetuvad energiaefektiivsuse teenused. Hea võimalusena terendab üleeuroopalise energeetika AI test- ja katsekeskuse toomine Eestisse. Taastuvenergeetika laiem levik toob kaasa vajaduse energia salvestamise järele. Kaugemasse tulevikku jääv roheliste kütuste ajastu saabumine võib Eestile fossiilkütuste ajastust soodsamakski kujuneda.
Võtmeharu epidemioloogilise olukorra stabiliseerimisel. Kriisi tulemusel võib valdkonnas tekkida uusi ärivõimalusi seotuna IKT ja masinaehitusega – näiteks diagnoosimise robotid ja plokiahelapõhised terviseandmete kaitse lahendused. Tervisetehnoloogiate kiirest arengust osa saamine eeldab nii head sektorisisest koostööd era- ja riiklike asutuste vahel kui ka sobivat tööjõudu.
Oluline eksportiv tööstusharu, kus tänu pikkadele lepingutele oli kriisi mõju esialgu mõõdukas. Investeeringute kärpimine ja edasi lükkamine teistes majandusharudes mõjutab negatiivselt sektori väljavaateid lähiperioodil. Uusi võimalusi pakub tarneahelate lühendamise ja tootmise Euroopasse tagasitoomine trend, kuid see eeldab sektori ettevõtetelt mahukaid investeeringuid automatiseerimisse ja digitaliseerimisse.
Sektorile omasest pikast planeerimis- ja tööahelast tulenevalt on kriisi mõju olnud siiani mõõdukas. Ebastabiilne keskkond põhjustas osade projektide peatamist. Väiksema kapitaliseeritusega ettevõtted on kriisi tingimustes nõrgemas seisus. Sektori arenguvõimalusi võib suunata inimeste käitumis- ja tarbimisharjumuste muutus, aga ka rohepööre.
Kõrge lisandväärtuse ja kasvava hõivega valdkond, mille pakutavad lahendused on aidanud teiste valdkondade ettevõtetel viiruskriisis tööd ümber korraldada. Kriisi tegelikud mõjud valdkonnale võivad avalduda alles järgmise aasta esimesel poolaastal, kui käimasolevad projektid hakkavad lõppema. Uusi ärivõimalusi võivad pakkuda digitaliseerimise kiirenemine ja rohepööre.
Viiruse tõkestamiseks seatud piirangutest otseselt mõjutatud valdkond. Tänu kiirele ümberorienteerumisele e-kanalitele ning kontaktivabadele lahendustele on üks osa sektori ettevõtteid suutnud kriisi negatiivset mõju leevendada, kuid e-kaubandus ei ole asendanud vähenenud tavapoodide käibeid. Tarbimisharjumuste püsiv muutus ja nihkumine e-kaubanduse suunas loob uusi võimalusi, kuid nõuab ka uusi oskusi, näiteks andmeanalüüs ja digiturundus.
Viiruse leviku tõkestamiseks seatud tegevuspiirangud nõudsid sektorilt kiiret kohanemist ja virtuaalkanalite kasutuselevõttu. Digiõpe on muutnud töö- ja puhkeaja piirid hägusemaks ning toonud kaasa vaimse tervise probleemide esinemise kasvu. Kriis annab võimaluse uute meetodite katsetamiseks ning õppe eesmärkide ülevaatamiseks, kus tundide mahu asemel rõhutatakse õpiväljundite saavutamist. Uusi ärivõimalusi tekib e-õppematerjalide arendamisel, sh mänguliste lahenduste pakkumisel. Koolitusettevõtete jaoks kasvab nõudlus enesejuhtimise ja IT-koolituste järele.
Viiruskriisi tuules annavad järjest enam tooni online teenused. Traditsioonilise panganduse kõrvale kerkivad finantstehnoloogia ärid on viiruskriisis leidnud uusi kasutajaid ja laiendavad turuosa, sh nende ettevõtete arvelt, keda traditsioonilised pangad ei kata. Pikaajaliselt madalad intressid toovad kaasa nõudlikumad ootused riskide juhtimisele. Kindlustussektori olukord sõltub majanduse üldisest käekäigust ning negatiivsete mõjude avaldumine võtab aega. Küberturbe olulisus suureneb koos virtuaalkanalite levikuga ning samavõrd on kasvamas nõudlus küberriskide kindlustuse järele.