Veebiseminar “Annetuskultuuri tulevik Eestis: kas annetustega annab täita riigieelarve auke?”

30.04.2024

Eesti on kultuurivaldkonda suunatava eelarveraha osakaalu poolest Euroopas esimeste seas. Riikliku rahastuse tase ei pruugi edaspidi oluliselt suureneda, sest järeleaitamist vajavad ka teised valdkonnad (nt sotsiaal- või tervishoid). Kultuuri ja spordi elujõulisuse tagamiseks on vaja leida teisi vahendeid ehk eelkõige eraraha.

Eesti ettevõtetel on võimalik tulumaksuvabalt annetada ligikaudu miljard eurot aastas, millest kasutatakse ära vaid väga väike osa. Näiteks 2022. aastal annetati tulumaksusoodustusega ühingute nimekirja kuuluvatele kultuuri- ja spordivaldkonna asutustele vaid neli miljonit eurot. Kui praeguse poole protsendi asemel teeks kultuuri- ja spordivaldkonnale annetusi kolm protsenti Eesti ettevõtetest, laekuks valdkonda mitukümmend miljonit lisaraha. Aga kuidas selleni jõuda?

Seminaril arutletakse, mis on Eesti annetuskäitumist mõjutavad peamised tegurid ning edasise arengu väljavaated. Mida oleks vaja, et peidus olev potentsiaal valla päästa? Kui tulumaksuvabastus pole piisavat mõju avaldanud, kas tuleks kaaluda näiteks ettevõtete annetuste võimendamist riigi rahaga, mis oleksid sellise sammu tulud ja kulud?

Esinevad:
Urmo Kübar (mõttekoja Praxis tegevjuht)
Kuhu liigub Eesti annetuskultuur? (ettekande slaidid)

Uku Varblane (Arenguseire Keskuse uuringute juht)
Eraraha kaasamise stsenaariumid kultuuri- ja spordivaldkonnas (ettekande slaidid, pdf, 848 kB)

Teemat kommenteerivad:
Heidy Purga (kultuuriminister)
Kärt Kaasik-Kepler (Swedbanki toetustegevuste juht)
Tanel Tein (Riigikogu liige, Eesti 200)
Kadri Tali (Riigikogu liige, Eesti 200)

Arutelu juhib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.

Veebiseminar „Annetuskultuuri tulevik Eestis: kas annetustega annab täita riigieelarve auke?“ toimus 30. aprillil 2024 veebis.

Üritusega seotud uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.