Alanud aastal uurib Arenguseire Keskus kohalike teenuste kättesaadavust, milleks viiakse läbi ruumiandmete analüüs, et hinnata olulisemate teenuste kaugust inimeste elukohtadest ning omavalitsuste efektiivsuse analüüs, et saada ülevaade sellest, kui tõhusalt olemasolevaid ressursse kasutatakse.
Uudis
Majanduskomisjon tutvus Arenguseire Keskuse möödunud aasta tegevusaruandega ning kinnitas konsensuslikult tänavused uurimissuunad.
Huviharidus on Eestis kättesaadavam haritumate ja rikkamate vanemate lastele ning peamiselt Harju, Tartu ja Pärnu maakonnas. Suur väljakutse on aga tagada ligipääs huviharidusele hariduslike erivajaduste ning keerulisema sotsiaalmajandusliku taustaga lastele, tõdeb Arenguseire Keskus värskes lühiraportis “Huvihariduse kättesaadavus Eestis”.
Digiriigi areng eeldab digilõhe vähendamist, eelkõige maapiirkondade vanemaealiste elanike seas, kus see on kõige suurem. Digiteenuste üha laialdasema kasutuselevõtuga suureneb tulevikus ka tõenäoliselt digiteenuste vastaste hulk elanikkonnas. Neile, kes ei suuda või ei soovi digiteenuseid kasutada, peaksid avalikud teenused olema ka mittedigitaalselt kättesaadavad, kirjutavad Tartu Ülikooli teadlased Ingmar Pastak, Kadri Leetmaa ja Bianka Plüschke-Altof Arenguseire Keskuse väljaandes Pikksilm.
Haldusreformi järel vähenesid erinevused nn rikaste ja vaeste omavalitsuste sissetulekutes ning tulud elaniku kohta kasvasid märgatavalt. Tänaseks aga on lõhe omavalitsuste vahel taas suurenemas, selgub Arenguseire Keskuse värskest lühiraportist “Trendid kohalike omavalitsuste tuludes”.
Arenguseire konverentsil „Personaalriik Eestis: tulevikusuunad, ohud ja võimalused“ arutleti täna riiklike teenuste ja toetuste personaliseerimise võimaluste üle ning keskenduti ka inimeste andmete kasutamisega seonduvatele riskidele.
Avalike teenuste proaktiivne pakkumine eeldab inimeste senisest paremat arusaamist oma andmetest ja nende kasutamisest, et nad oleks võrdne osapool oma andmeid puudutavates otsustes, toob Arenguseire Keskus välja raportis „Personaalriigi tulevik Eestis. Stsenaariumid aastani 2040“.
Eesti elanikud ootavad riigilt senisest suuremat panust tervise- ja sotsiaalprobleemide ennetamisse, toob Arenguseire Keskus välja raportis „Personaalriigi tulevik Eestis. Stsenaariumid aastani 2040“.
Arenguseire Keskuse värskest lühiraportist selgub, et pool Eesti elanikest toetab toetuste saamise sidumist sissetulekuga. Vajaduspõhiseid toetusi soosivad rohkem eakamad ja madalapalgalised elanikud, samas kui nooremad vanuserühmad ja alaealiste laste vanemad on selle suhtes vähem toetavad.
Arenguseire konverentsil „Personaalriik Eestis: tulevikusuunad, ohud ja võimalused“ uurime personaalse riigi erinevaid arengusuundi, kaasnevaid riske ja võimalusi. Riiklike teenuste ja toetuste senisest ulatuslikum personaliseerimine nõuab põhimõttelisi otsuseid, mis mõjutavad Eesti heaoluriigi edasist arengut ja ühiskonna heaolu tervikuna.