Veebiseminar “Elustiili muutuste mõju energiakasutusele: kuidas juhtida elektrinõudlust?”

Inimesed ootavad, et kodud täidaksid tulevikus rohkem erinevaid funktsioone, räägiti 20. oktoobril toimunud veebiseminaril „Elustiili muutuste mõju elektrikasutusele – kuidas juhtida elektrinõudlust?“.

Austraalias läbi viidud ja 72 majapidamist hõlmanud uuringust selgus, et lisaks elektriautodele on kodumajapidamiste elektrinõudlust kasvatamas veel mitmed trendid. Kodust on juba saanud kontor ja klassiruum, vahel ka spordisaal. Kuigi ekraanid või helitehnika ei võta palju elektrit, on olukord teine, kui neid vajab mitu erinevat pereliiget ning neid kasutatakse eraldi ruumides, mis vajavad seetõttu rohkem kütet ja/või jahutust. Sageli võetakse kodu uute funktsioonide tarbeks kasutusele varuruume, näiteks keldri- või katusekorrusel. Nutikas kodu võimaldab ka uusi mugavusi, näiteks ruumide eelsoojendamist. Kõik see suurendab energiakasutust.

Monashi Ülikooli professor Yolande Strengers rõhutas, et energiateenuste ettevõtete eeldused kodumajapidamiste eelistuste kohta pole alati õiged. Näiteks selgus, et vaid 7% inimestest on päri täisautomaatsete seadmete ja energianõudlust juhtivate rakendustega. 51% on nõus vaikimisi seadistusega, mida ta saab vajadusel ise muuta ja 42% tahab ise seadmeid ja rakendusi reguleerida.

Nutikate energiateenuste reklaamlause „set and forget“ ehk „seadista ja unusta“ ei sobi eelkirjeldatud tulemustega kuigivõrd kokku. Pigem oleks kandepinda sõnumil „set and notify“ ehk teavita klienti, kui tema seade midagi teeb, näiteks ruumis temperatuuri alandab.  

TalTechi õppejõud ja teadur Tarmo Korõtko rääkis, et majapidamiste energianõudluse juhtimiseks pole veel turukõlblikke lahendusi, probleemiks on vajadus mitmete lisaseadmete soetamise järele. Samas oleks just majapidamised suurim potentsiaalne paindlikkuse allikas energiasüsteemis, mis võimaldaks ühes tunnis säästa kuni paarsada megavatti ja sel moel tipukoormusi leevendada.

20.10.2022 Vaata veel videoid

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.