Pikksilm: Kas ja kuidas saaks privaatsuskaitse tehnoloogiad lahendada leibkonna-andmete probleemi?
Vajaduspõhiste toetuste õiglasel määramisel on vaja usaldusväärseid leibkonnaandmeid, sest inimese toimetulek ei sõltu üksnes tema isiklikust sissetulekust, vaid ka leibkonna koosseisust ja ühiste ressursside jagamisest. Eestis puuduvad usaldusväärsed ja terviklikud leibkonnaandmed, mis takistab toetuste tõhusamat sihtimist. Appi saavad tulla privaatsust tagavad tehnoloogiad, kirjutavad Liina Kamm ja Dan Bogdanov ettevõttest Cybernetica Arenguseire Keskuse väljaandes Pikksilm.

Riikide e-teenuste lihtsaim tase on sarnane paberbürokraatiaga. Kartoteegi asemel kantakse andmed infosüsteemi, mis lihtsustab mitme töötaja juurdepääsu ja andmete varundamist. Kui aga e-riigis juurutatakse digitaalne identiteet ja usaldusväärne kaugtuvastamine, tekib võimalus luua iseteenindusi, mille kaudu kodanik saab teenust kasutada ilma ametniku juurde kohale tulemata.
Järgmistel arengutasemetel pannakse teenused omavahel koos toimima, teenuste arv ja nende kaudu töödeldava info maht kasvab ning riigile tekivad andmed, mida saab taaskasutada uute teenuste loomisel, analüüside läbiviimisel, statistika koostamisel ja tehisintellektisüsteemide loomisel.
Kui regulatsioon on küps, andmete kvaliteet piisavalt kõrge ning andmeid ka sobivalt palju, saab riik hakata kaaluma proaktiivseid teenuseid, mis kasutavad juba olemasolevaid andmeid.
Loe lähemalt Arenguseire Keskuse väljaandest „Pikksilm“: https://arenguseire.ee/pikksilm/kas-ja-kuidas-saaks-privaatsuskaitse-tehnoloogiad-lahendada-leibkonna-andmete-probleemi
Viimased uudised
-
25.06 2025Praegune madal sündimus toob tulevikus kaasa kuni 1,3 miljardi euro võrra väiksema maksutulu
Prognoositust väiksem sündimus vähendab riigi kulusid perepoliitikale ja haridusele, kuid pikaajaliselt tähendab see kuni 1,3 miljardit eurot väiksemat maksutulu, toob Arenguseire Keskus uues lühiraportis “Rahvastiku vananemise ning madala sündimuse mõju riigi pikaajalistele kuludele ja tuludele”.