Veebiseminar “Mida teha tervisekassa tulevase puudujäägiga?”
22.02.2023
Arenguseire Keskuse 2020. aastal avaldatud raportis “Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035” leiti, et aastaks 2035 on tervisekassa eelarve 900 miljoni euroga defitsiidis. Kaks viimast suuremat rahastusmuudatust leidsid aset 2017. ja 2020. aastal – hakati sotsiaalmaksu maksma ka mittetöötavate pensionäride eest ja otsustati tähtajaline lisarahastus koroonakriisiga toimetulekuks. Juba 2025. aastal jõuab aga eelarve defitsiiti, sest kaob tähtajaline lisarahastus.
Tervishoiu rahapuudusest on räägitud vähemalt 20 aastat, aga probleem pole leidnud süsteemset lahendust. Millised on võimalikud lahendused, mis muudavad tervishoiu rahastuse jätkusuutlikuks? Kuidas toime tulla kahe teraga mõõgaga – defitsiidi kasvuga olukorras, kus on vaja vähendada inimeste omaosalust ja lühendada järjekordi?
Seminaril käsitletakse tervisekassa tulevasi tulusid ja kulusid ning tutvustatakse võimalikke uusi rahastuslahendusi ja nende mõju.
Esinevad:
Pille Banhard ja Riho Peek, Tervisekassa
“Miks midagi muutmata kasvavad tervisekassa kulud kiiremini kui tulud” (ettekande slaidid, pdf, 443 kB)
Andres Võrk, Tartu Ülikool
“Tervishoiu rahastusprobleemi lahendamise võimalused” (ettekande slaidid, pdf, 494 kB)
Toomas Palu, Maailmapank
„Eesti tervishoiu võrdlus teiste riikidega ja efektiivsuse suurendamise võimalused“ (ettekande slaidid, pdf, 3 MB)
Teemat kommenteerivad tervise- ja tööminister Peep Peterson (SDE) ning perearst ja ettevõtja Diana Ingerainen (Eesti 200). Arutelu juhib Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits.
Veebiseminar toimus 22. veebruaril 2023 veebis.
Üritusega seotud uudised
-
20.02 2023Vaata järele! Veebiseminar: Mida teha tervisekassa tulevase puudujäägiga?
Eesti tervisekassa eelarve puudujääk ulatub 900 miljoni euroni aastaks 2035 ning defitsiiti jõuab eelarve juba ülejärgmisel aastal tähtajalise lisarahastuse kadumisel, juhtis Arenguseire Keskus tähelepanu oma raportis „Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035“.