Tuleviku tervishoid

Vaata järele! Veebiseminar: Mida teha tervisekassa tulevase puudujäägiga?

Eesti tervisekassa eelarve puudujääk ulatub 900 miljoni euroni aastaks 2035 ning defitsiiti jõuab eelarve juba ülejärgmisel aastal tähtajalise lisarahastuse kadumisel, juhtis Arenguseire Keskus tähelepanu oma raportis „Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035“.

Tervishoiu rahastus

Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits sõnas, et seni on tervishoiu eelarve defitsiidile pakkunud ajutist leevendust lisarahastused, kuid süsteemset lahendust eelarvepuudujäägile seni leitud ei ole. “Tervishoiu rahapuudusest on räägitud vähemalt 20 aastat, aga endiselt ei ole kokkulepet tervisekassa võimalike uute rahastuslahenduste osas. Sisuliselt tegutseme täna kasvava defitsiidiga olukorras ning samal ajal on meil selge vajadus parandada raviteenuste kättesaadavust, lühendada ravijärjekordi ning vähendada inimeste omaosalust,” kommenteeris Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits. 

Oma raportis jõudis Arenguseire Keskus järeldusele, et Eestis on Euroopa suurim rahuldamata vajadus arstiabi järele ja senise ravikindlustussüsteemi jätkudes hakkab tervishoiuteenuste kättesaadavus vähenema.

Tervishoiu alarahastus tõuseb järjest aktuaalsemalt esile, kuna tervisekassa kulud kasvavad tuludest kiiremini. “Eesti rahvastik vananeb ja Eesti inimesed elavad varasemast kauem, kuid terviseprobleemidega. Samas uute töövormide levimisel väheneb sotsiaalmaksu laekumine,” selgitas Piirits.

Seni on Eesti tervisekassa eelarvet hoitud tasakaalus tähtajaliste lisarahastuste abil. Eesti tervisekassa suur rahastusmuudatus toimus 2017. aastal, kui hakati sotsiaalmaksu maksma ka mittetöötavate pensionäride eest. Teine suurem muudatus leidis aset 2020. aastal, kui otsustati tähtajaline lisarahastus koroonakriisiga toimetulekuks, mis aitas hoida eelarvet tasakaalus, kuid lisarahastus kaob 2025. aastal.

Tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkuse tagamiseks on sotsiaalministeerium tellinud analüüsi ning selle vahetulemusi tutvustasime Arenguseire Keskuse veebiseminaril “Mida teha tervisekassa tulevase puudujäägiga?”.

Vaata järele!

Arenguseire Keskuse raportiga „Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035“ saab tutvuda siin: 

25.11.2020

Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035

Arenguseire Keskuse raportis tuuakse välja määramatud tegurid, mis mõjutavad Eesti tervishoiu tulevikku ja luuakse neli Eesti tervishoiu stsenaariumi aastani 2035.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.