Tuleviku tervishoid

Uurimissuund läheneb tuleviku tervishoiule inimesekeskselt. Millised alternatiivsed tervishoiu tulevikud võivad tekkida tavainimeste jaoks? Mida tähendavad need teenuste kättesaadavuse, kvaliteedi ja rahastamise jaoks üksikisiku vaatevinklist? Alustades inimesega laiendab see uurimissuund erinevate stsenaariumite mõju ka süsteemi tasandile.

Laiemalt oli uurimissuuna eesmärk mõista, milliste alternatiivsete tulevikeni tervishoius võivad meid viia praegused arengud võtmetegurites – näiteks personaalmeditsiini areng, globaalsed ravimituru muutused, vaimse tervise olulisuse kasv, kaugvahendite kasutamine, töötamise muutumine, terviseteadlikkuse kasv, ennetuse ja ravi tasakaalu muutumine jne.

Stsenaariumide eesmärk on peegeldada, kuidas seostuvad praegused poliitikavalikud pikaajaliste muutustega ning panna kaasa mõtlema, millist tervishoiusüsteemi soovime tulevikus näha? Milline on iga stsenaariumi hinnasilt ja võimalikud rahastamismudelid?

Uurimissuuna kesksed küsimused

  • Milline on Eesti tervishoiu tulevik? Kuidas mõjutavad olulisemad suundumused meid erinevate tulevikeni?
  • Millised poliitilised valikud tervishoius määravad inimese jaoks oluliselt erineva tulemuse?
  • Kas ja kuidas on erinevate valikute tulemusi (stsenaariumeid) võimalik kvantifitseerida: milline mõju avaldub teenuste kättesaadavusele, maksumusele ja tarbimisele?

Uurimissuunaga seotud uudised

Vaata veel uudiseid

Uurimissuunaga seotud videod

23.02.2023 Veebiseminar "Mida teha tervisekassa tulevase puudujäägiga?"
10.12.2020 Tervishoiu tuleviku uurimissuuna tulemuste avalikustamise pressiüritus
Vaata veel

Seotud üritused

13.02.2023 Veebiseminar "Mida teha tervisekassa tulevase puudujäägiga?"

Arenguseire Keskuse 2020. aastal avaldatud raportis “Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035” leiti, et aastaks 2035 on tervisekassa eelarve 900 miljoni euroga defitsiidis. Kaks viimast suuremat rahastusmuudatust leidsid aset 2017. ja 2020. aastal – hakati sotsiaalmaksu maksma ka mittetöötavate pensionäride eest ja otsustati tähtajaline lisarahastus koroonakriisiga toimetulekuks. Juba 2025. aastal jõuab aga eelarve defitsiiti, sest kaob tähtajaline lisarahastus.

25.11.2020 Tervishoiu tuleviku uurimissuuna tulemuste avalikustamise pressiüritus

Arenguseire Keskuse aruannet „Eesti tervishoiu tulevik. Stsenaariumid aastani 2035“ tutvustavad esitlusel Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse ekspert Magnus Piirits ja mõttekoja Praxis analüütik Kaupo Koppel. Uuringu tulemusi kommenteerib sotsiaalminister Tanel Kiik.

Vaata veel
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.