Tulevikukindel maksustruktuur

Veebiseminar “Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus”

30.09.2021

Kohalike omavalitsuste valimised on ukse ees ja lubatakse kõiksugu asju. Aga milline peaks olema tulevikus kohaliku omavalitsuse autonoomne tegevusruum ja tulubaas Eestis?

Senimaani ligikaudu 60% kohalike omavalitsuste tuludest laekub füüsilise isiku tulumaksust, mille saamine oleneb lihtsasti tehtavast sissekirjutusest ühte või teise omavalitsusse. Omakorda ligikaudu 30% tuleb riigieelarvest toetustena tegevuskuludeks. Suurendades kohaliku omavalitsuse omatulusid (maksud, tasud ja omandilt teenitud tulu), suureneb omavalitsuse huvi majandust edendada ning teenuste saajad ja kulude kandjad langevad suuresti kokku.

Seminaril käsitletakse kohalike omavalitsuste tulude autonoomsust ja seda võrdluses teiste Euroopa riikidega. Arutame, mis on lisatulude teenimise võimalused ning millised motivaatorid võiksid omavalitsustel veel olla. Milline maks vastab nn hea kohaliku maksu kriteeriumidele. Või mis võiks olla omavalitsuse motivatsioon tegeleda ettevõtluse arendamisega.

Arenguseire Keskus on sellel aastal võtnud analüüsida maksusüsteemi tulevikukindluse, vaadates ette aastasse 2035. Seminar on üks samm kohalike omavalitsuste tulude lahtimõtestamisel.

Esinejad
Kadi Timpmann on Tartu Ülikooli avaliku sektori ökonoomika nooremlektor. Ta on oma teadustöös keskendunud kohalike omavalitsuste rahanduse probleemkohtade uurimisele.

Katrin Kendra on 15 aastat töötanud Tallinna Linnavalitsuses finantsdirektorina. Seega on tal pikaajaline reaalne kogemus, kuidas juhtida Eesti suurima omavalitsuse tulusid ja kulusid.

Sulev Liivik on Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna juht. Tema ülesandeks on välja töötada kohalike omavalitsuste finantseerimise ja finantsjuhtimise põhimõtted ning -poliitika.

Mart Võrklaev on Riigikogu ja Eesti Reformierakonna liige. Ta on juhtinud üle seitsme aasta ühte Eesti noorima elanikkonnaga valda, kiiresti kasvavat Rae valda.

Arutelu juhib Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits.

01.10.2021

Veebiseminar “Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus?”

30. septembril 2021 toimus Arenguseire Keskuse veebiseminar “Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus?”.

Üritusega seotud uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.