Tulevikukindel maksustruktuur

Arenguseire veebiseminar: kas tulumaksule tuginev omavalitsuste eelarve on tulevikukindel?

Eestis rahastatakse ligi 60% ulatuses kohalike omavalitsuste eelarveid füüsilise isiku tulumaksust, mille saamine oleneb lihtsalt muudetavast sissekirjutusest. Täna toimuval Arenguseire Keskuse veebiseminaril „Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus?“ arutatakse, milliste tuluallikate toel saaksid omavalitsused liikuda suurema sõltumatuse ja isemajandamise suunas.

„Eesti kohalike omavalitsute rahastamine on praegu suures sõltuvuses füüsilise isiku tulumaksu laekumisest,“ ütles Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits. „60% kohalike omavalitsuste tuludest laekub füüsilise isiku tulumaksust, mille saamine oleneb lihtsasti tehtavast sissekirjutusest ühte või teise omavalitsusse. Omakorda ligikaudu 30% tuleb riigieelarvest toetustena tegevuskuludeks.“

Piiritsa sõnul ei ole sellise rahastamismudeliga kohalikel omavalitsustel suurt otsustusõigust, mis viisil tulusid teenida. „Omavalitsused vajavad tulevikus oma teenuste pakkumisel täiendavaid omatulusid. Samuti on vajalik luua omavalitsustele motivaatoreid, et luua otsesem huvi majanduse edendamisel,“ lisas ta.

Veebiseminaril „Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus“ käsitletakse kohalike omavalitsuste tulude autonoomsust võrdluses teiste Euroopa Liidu riikidega. Veebiseminaril osalevad:

  • Tartu Ülikooli avaliku sektori ökonoomika nooremlektor Kadi Timpmann, kes on oma teadustöös keskendunud kohalike omavalitsuste rahanduse probleemkohtade uurimisele;
  • Tallinna linnavalitsuse endine finantsdirektor Katrin Kendra;
  • Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna juht Sulev Liivik ning
  • Rae valla endine vallavanem ja Riigikogu liige Mart Võrklaev.

Arutelu juhib Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits.

Veebiseminar toimus 30. septembril 2021.

01.10.2021

Veebiseminar “Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus?”

30. septembril 2021 toimus Arenguseire Keskuse veebiseminar “Kust tulevad omavalitsuste tulud tulevikus?”.

2021. aastal on Arenguseire Keskuse üheks uurimissuunaks „Tulevikukindel maksustruktuur“, milles otsitakse lahendusi, kuidas katta vananevas ühiskonnas kulud ja millised on maksusüsteemi muutmise võimalused järgmise 15 aasta jooksul.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.