Vajame rahaasjus paremat pikksilma
Kohustusliku kogumispensioni vabatahtlikuks muutmise arutelud on iseenda rahalise heaolu eest hoolitsemise päevakorrale toonud. Nii palju pole rahatarkusest räägitud viimasest finantskriisist saati, kirjutab EBSi lektor Leonore Riitsalu (PhD) Arenguseire Keskuse kogumikus „Pikksilm“.
Aeg näitab, mis pensionisüsteemist saab ja kas inimesed oma rahalise heaolu nimel senisest teadlikumaid valikuid tegema hakkavad. Liigseks optimismiks pole aga põhjust, sest üheski riigis pole õnnestunud kõiki elanikke piisavalt oma vanaduspõlveks raha investeerima veenda ega täiuslikku pensionisüsteemi luua.
Inimesed jäävad inimesteks, sõltumata sellest, kui palju neil on teadmisi finantsküsimustest või kui suurt tulu nad teenivad. Lihtsam on elada pigem lühiajaliste eesmärkide nimel ilma kaugemat tulevikku rahaliselt kindlustamata. Seega on oma tuleviku vähene rahaline kindlustamine üks nurjatu probleem.
Leonore Riitsalu artikli „Vajame rahaasjus paremat pikksilma“ täistekstiga saab tutvuda Arenguseire Keskuse kogumikus “Pikksilm”.
Artikkel põhineb analüüsil „Tuleviku-minu rahaline heaolu. Kuidas nügida inimesi suurema rahalise heaolu suunas?“ (Leonore Riitsalu, MTÜ Rahatarkus ja Estonian Business School), mis valmis Arenguseire Keskuse tellimusel tuleviku eakate rahalise heaolu uurimisprojekti raames.
Analüüsi täisteksti ja kokkuvõttega saab tutvuda siin.
Viimased uudised
-
15.11 2024Raport: Pool Eesti elanikest toetab toetuste sidumist sissetulekuga
Arenguseire Keskuse värskest lühiraportist selgub, et pool Eesti elanikest toetab toetuste saamise sidumist sissetulekuga. Vajaduspõhiseid toetusi soosivad rohkem eakamad ja madalapalgalised elanikud, samas kui nooremad vanuserühmad ja alaealiste laste vanemad on selle suhtes vähem toetavad.