Veebiseminar “Kuidas jagada tervishoiuraha efektiivselt? Sotsiaal- ja tervisevaldkonna koostöö ning tulemuspõhine rahastus”
Arenguseire Keskuse seminaril arutleti tervishoiu rahastamise tuleviku ning tervishoiu ja sotsiaalvaldkonna koostöö vajalikkuse üle. Peamiste teemadena räägiti, kuidas suurendada tervishoiusüsteemi efektiivsust tulemuspõhise rahastamise abil ning kuidas sotsiaal- ja tervishoiusüsteemi koostöö võiks parandada teenuste kvaliteeti ja vähendada pikaajalisi kulusid.
Sotsiaal- ja tervisevaldkonna koostöö
Seminaril esitletud analüüsidest tuli välja, et kui tervishoiu ja sotsiaalvaldkonna koostööd süvendada ning panustada ennetusse ja koduhooldusesse, võiks see vähendada haiglaravi vajadust ning tuua Eestile kuni 50 miljoni euro suuruse aastase kokkuhoiu. See eeldab aga esialgseid investeeringuid – hinnanguliselt 10 miljonit eurot aastas, et parandada koduõenduse ja hooldusteenuste kättesaadavust.
Esinejad tõid välja, et tänases süsteemis on eelarved sageli liiga killustunud, mistõttu jääb märkamata, kuidas ühe osapoole tehtud kulutus võib teise osapoole eelarves hiljem märkimisväärset kokkuhoidu tuua. Näiteks võib kehv diabeetiliste haavandite hooldus põhjustada tüsistusi, mille ravi on 40 korda kallim kui varajane ennetus. Kuna pikaajalised kulud langevad sageli kohalikele omavalitsustele, jääb tegelik sääst praeguses süsteemis nähtamatuks.
Tulemuspõhine rahastamine ja tervishoiusüsteemi reform
Seminaril rõhutati ka, et perearstide rolli tuleks suurendada, et ennetada haiglaravi vajavaid juhtumeid juba esmatasandil. Tervisekassa raviteekondade laiendamine perearstide ja koduhoolduse suunas võiks parandada krooniliste haigustega patsientide elukvaliteeti ja vähendada eriarstiabi koormust. Lisaks arutati tulemuspõhise rahastamise võimalusi, kus tervishoiuteenuste rahastus sõltuks rohkem patsientide tervisetulemustest, mitte protseduuride arvust.
Ekspertide hinnangul vajab tervishoiusüsteem paindlikumat rahastust, paremat valdkondade koostööd ja strateegilist investeerimist ennetusse, et vältida hilisemaid suuri kulutusi. Kui tervishoid ja sotsiaalhoolekanne töötaksid ühtse süsteemina, võiks see viia paremate tervisetulemusteni ning säästa igal aastal kümneid miljoneid eurosid.
Seminaril esinesid Priit Kruus (TalTech lektor, Dermtest tegevjuht), kes rääkis tulemuspõhise tasustamise võimalustest ning Anneli Taal (Sotsiaalministeerium), kes käsitles tervise- ja sotsiaalvaldkonna koostöö kogemusi ja väljakutseid. Teemat kommenteerisid Riigikogu liige ja perearst Eero Merilind (Eesti Reformierakond) ning Tervisekassa juhatuse liige Karl-Henrik Peterson. Seminari juhtis Arenguseire Keskuse ekspert Kaupo Koppel.
Arenguseire Keskuse veebiseminar „Kuidas jagada tervishoiuraha efektiivselt? Sotsiaal- ja tervisevaldkonna koostöö ning tulemuspõhine rahastus“ toimus 20. veebruaril 2025 veebis.
Veebiseminari materjalid leiab siit.
Viimased videod
Veebiseminar “Kuidas suurendada omavalitsuste efektiivsust?”
2025. aasta märtsis toimunud veebiseminaril „Kuidas suurendada omavalitsuste efektiivsust?“ arutati, kas ja kuidas saaks parandada teenuste kvaliteeti ning kättesaadavust, optimeerides samal ajal omavalitsuste kulusid.
Veebiseminar “Kas kohalike teenuste arengu võti peitub omavalitsuste koostöös?”
2024. aasta lõpus toimunud veebiseminaril “Kas kohalike teenuste arengu võti peitub omavalitsuste koostöös?” arutati, kuidas toetab seadusandlik raamistik omavalitsuste koostööd, millised on olemasolevad koostöövormid ja tulevikuvõimalused ning milliseid edukaid lahendusi on teistes riikides ja mida saaks neist õppida.
Viimased uudised
-
14.04 2025Arenguseire aastaraamat: tehisaru suurendab lõhesid Eesti majanduses
Arenguseire Keskus toob aastaraamatus välja, et tehisaru levik tõstab oluliselt ettevõtete tootlikkust, kuid Eesti ettevõtted on võrreldes Taani ja Soomega maha jäämas tehisintellekti rakenduste levikus.