Vaata järele! Arenguseire konverents “Milline on kohalike avalike teenuste tulevik Eestis?” toimub 11. juunil
Konverentsil arutame, millised lahendused aitaksid hoida teenused inimestele kättesaadavana, kuidas tugevdada kogukondade rolli ja omavalitsuste koostööd ning millised rahastus- ja poliitikamuudatused võiksid seda toetada.

Rahvastiku prognoositav vähenemine 10–20% aastaks 2050 kõikjal peale Harju- ja Tartumaa viib paljudes piirkondades kriitilise hulga teenusekasutajate kadumiseni. Edaspidi tuleb teenuseid pakkuda paindlikumalt, väiksemate kuludega ja sageli üle omavalitsuspiiride.
Eesti seisab valiku ees, kuidas hoida avalikud teenused kättesaadavana olukorras, kus rahvastik väheneb ja ressursid on piiratud – kas tugevdada kohalike omavalitsuste vastutust ja tulubaasi või otsida lahendusi koostööst ja teenuste kesksemast korraldamisest.
Kuigi Eestis on tihe kohalike teenuste võrk, eelistab erinevatel põhjustel umbes pool teenusekasutajatest käia lähimast teenuspunktist kaugemal. See tähendab, et populaarsed teenuspunktid suudavad oma kvaliteeti paremini hoida ja arendada, samas kui väiksemate teenuskohtade elujõulisus väheneb.
11. juunil toimuval Arenguseire konverentsil “Milline on kohalike avalike teenuste tulevik Eestis?” arutame, millised lahendused aitaksid hoida teenused inimestele kättesaadavana, kuidas tugevdada kogukondade rolli ja omavalitsuste koostööd ning millised rahastus- ja poliitikamuudatused võiksid seda toetada.
Konverentsi saab järele vaata ürituse veebilehel SIIN.

Kohalike avalike teenuste kättesaadavuse tulevik. Trendid ja stsenaariumid aastani 2050
Peamiste kohalike avalike teenuste võrk on Eestis tihe ehk teenuste ligipääsetavus on võrreldes teiste Euroopa riikidega kõrge.
Viimased uudised
-
25.06 2025Praegune madal sündimus toob tulevikus kaasa kuni 1,3 miljardi euro võrra väiksema maksutulu
Prognoositust väiksem sündimus vähendab riigi kulusid perepoliitikale ja haridusele, kuid pikaajaliselt tähendab see kuni 1,3 miljardit eurot väiksemat maksutulu, toob Arenguseire Keskus uues lühiraportis “Rahvastiku vananemise ning madala sündimuse mõju riigi pikaajalistele kuludele ja tuludele”.