Andmevabaduse tulevik

Veebiseminar “Milline info väärib salastamist? Eesti valikud andmestuvas maailmas”

03.03.2022

Järjest enam koguneb igast meie tegevusest jälgi. Eraettevõtted koguvad aktiivselt infot meie liikumise, ostude ja veebikülastuste kohta. Riik talletab aga infot meie saadud tulu, makstud maksude ja palju muu kohta. Põhiseaduse järgi on igaühel õigus vabalt saada üldiseks kasutamiseks mõeldud informatsiooni.

Digitaalse jäljena on kõik need andmed järjest rohkem kasutatavad nii andmemahtude kasvu kui andmeanalüüsi tehnoloogiate arengu tulemusena. Teame igaühest järjest rohkem ning saame andmete põhjal teha järeldusi tema enda, temaga seotud inimeste ja kõikide inimeste kohta. Ühelt poolt on kodaniku ja ettevõtte privaatsus järjest vähenemas, teisalt seadusandlus järjest tugevamalt toetamas privaatsuse säilimist.

Kelle privaatsus vajab kaitset? Millised võimalused on privaatsuse tagamiseks, suurendades samal ajal andmetele juurdepääsu? Kuidas parandada ja suurendada andmete taaskasutust nii avaliku sektori siseselt kui ka erasektori ning akadeemiaga? Millised on riigi järgmised plaanid andmete valdkonnas? Millisest andmeühiskonnast võiksime unistada?

Andmevabaduse tulevik on üks Arenguseire Keskuse 2022. aasta uurimissuundadest.

Esinevad:
Anu Masso, Tartu Ülikooli andmeuuringute kaasprofessor, TalTechi kaasprofessor tenuuris
„Millised on Eesti andmetuleviku valikud?“ (slaidid, pdf, 1 MB)
Milline näeb välja andmestunud ühiskond? Millised on andmestunud ühiskonna võtmevalikud? Miks on meil andmeid vaja koguda? Millised andmed väärivad salastamist, mille järgi ligipääsu jagada ja piirata?

Ott Velsberg, Digiriigi andmete juht
„Läbipaistva riigi võimalused?“ (slaidid, pdf, 4 MB)
Kelle privaatsus vajab kaitset? Millised võimalused on privaatsuse tagamiseks, suurendades samal ajal andmetele juurdepääsu? Millised on riigi järgmised plaanid andmete valdkonnas? Millisest andmeühiskonnast võiksime unistada?

Martin Šmutov, Õhtulehe peatoimetaja
„Miks me ei tea, mis riigis toimub?“ (slaidid, pdf, 221 KB)
Kui palju me teame, mis riigis toimub? Kas andmed päästavad maailma? Andmete lekked, andmete avalikustamine ja allikakaitse, kuidas need omavahel kokku sobivad?

Teemat kommenteerib seadusandja ja valija vaatest Riigikogu liige Urmas Reinsalu. Arutelu juhib Arenguseire Keskuse uuringute juht Lenno Uusküla.

Veebiseminar „Milline info väärib salastamist? Eesti valikud andmestuvas maailmas“ toimus neljapäeval, 3. märtsil 2022 Zoomis.

×

Liitu uudiskirjaga

Igal kuul ilmub Arenguseire Keskuse uudiskiri. Selles kajastatakse aktuaalseid teemasid, millest räägivad maailma mõttekojad. Samuti saate uudiskirjast lugeda Arenguseire Keskuse ürituste ja muude tegemiste kohta.