Globaalsed jõujooned

Ekspertide koostatud kogumik käsitleb maailmatrendide mõju Eestile

Tänast maailma iseloomustab valdkondade ja tehnoloogiate põimumine, mis tähendab riigi jaoks, et üksikuid sektoreid ja eluvaldkondi ei saa enam käsitleda ja reguleerida kui eraldiseisvaid.

Arenguseire Keskuse tellimusel valminud kogumik “Pikksilm” võtab kokku olulised tulevikuarengud maailmas ja analüüsib, mida need Eesti jaoks tähendavad. „Näiteks üks kõige nähtavamaid muutusi tänases maailmas on valdkondade ja tehnoloogiate põimumine. Sektorseadused valdkondades nagu telekommunikatsioon, majutus või taksovedu on juba mõnda aega surve all ja surve levib ka mujale,“ tõi Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov näite.

Poliitikakujundajate jaoks tähendab valdkondade põimumine seda, et ei piisa enam valdkondlikest süvateadmistest, vaid järjest enam tuleb ühe valdkonna reguleerimisel tunda ka teisi. Regulaatorite ja poliitikakujundajate jaoks on tegemist väljakutsega nii rahvusriikide valitsuste kui ka rahvusvahelist õigust loovate organisatsioonide tasandil.

Kogumikus käsitletakse põhjalikumalt ka digitehnoloogiate ja neile toetuvate uute ärimudelite mõju haridusele ja sotsiaalsüsteemile.

Näiteks suurandmete ja tehisintellekti teemasid tuleb aga Danilovi sõnul vaadelda ühe tervikuna – tehisintellekti töövõime aluseks on suured andmemahud ja nende kättesaadavus.

„Ka blockchain-tehnoloogial, mida Eestis ja maailmas teatakse eelkõige krüptoraha vundamendina, on ühisosa eelnevatega. Loodetakse, et blockchain-tehnoloogia viib küberturvalisuse uuele tasemele ja suudab tagada, et “asjade internetis” olevatesse seadmetesse või isejuhtivatesse autodesse sisse ei häkitaks. Selle riski maandamine on oluliseks eelduseks, et tarbijad hakkaksid uusi tehnoloogiad usaldama ja kasutama,“ ütles Danilov. Samuti seonduvad tehisintellekti ja suurandmetega eetikaküsimused, küsimus privaatsuse kaitsest ja näiteks isejuhtivate autode puhul küsimus sellest, kes vastutab, kui auto peaks põhjustama avarii.

Ülevaate valitud trendidest “Pikksilm” on koostanud Arenguseire Keskuse tellimusel Technopolis Group. Selle koostamises osales kokku kümme tunnustatud eksperti.

Ülevaade valitud trendidest “Pikksilm”

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.