Pikksilm: Kvantrevolutsioon ehk kvantarvutite reaalne kasutuselevõtt
Meie kogumikus Pikksilm ilmus TTÜ tarkvarateaduse instituudi vanemteaduri Andres Udali artikkel „Kolmas kvantrevolutsioon: kvantarvutite tulekuga kaasnevad probleemid ja võimalused“.

Praegu on maailmas käimas kolmas kvantrevolutsioon ehk kvantarvutite reaalne kasutuselevõtt, kirjutab Andres Udal. Maailma suurriigid on algatanud hiigelprogrammid ja juhtivad tehnoloogiafirmad raporteerivad lausa igakuiselt uutest rekordtulemustest tehnoloogiliste takistuste ületamise teel.
Kõigele lisaks muudab IT-valdkonna arengu topeltmurranguliseks see, et paralleelselt on toimumas plahvatuslik hüpe tehisintellekti vallas. Kui need kaks revolutsiooni liituvad, on oodata ühiskonda ja majandust ümberkorraldavaid suuri muutusi. Seejuures ei ole välistatud tehnoloogilise raskuskeskme nihkumine Aasia riikidesse, kes panustavad praegu tohutult nii tehisintellekti kui ka kvanttehnoloogiate arendamisse. Kui tõdeda, et Eesti panus tehnoloogiateadustesse ja tehnoloogiaõppesse on võtnud kursi langusele, võib täheldada märgatavaid ohumärke.
Pikksilmas ilmunud artiklitega saab tutvuda meie kodulehel siin!
Head lugemist!
Viimased uudised
-
11.07 2025Pikksilm: Kas ja kuidas saaks privaatsuskaitse tehnoloogiad lahendada leibkonna-andmete probleemi?
Vajaduspõhiste toetuste õiglasel määramisel on vaja usaldusväärseid leibkonnaandmeid, sest inimese toimetulek ei sõltu üksnes tema isiklikust sissetulekust, vaid ka leibkonna koosseisust ja ühiste ressursside jagamisest. Eestis puuduvad usaldusväärsed ja terviklikud leibkonnaandmed, mis takistab toetuste tõhusamat sihtimist. Appi saavad tulla privaatsust tagavad tehnoloogiad, kirjutavad Liina Kamm ja Dan Bogdanov ettevõttest Cybernetica Arenguseire Keskuse väljaandes Pikksilm.