Tuleviku eakate rahaline heaolu

Uuring: Eesti elanikud mõtlevad oma tuleviku peale vähe

Eestimaalaste sissetulekud on viimase kümne aastaga kahekordistunud, kuid inimesed ei tunne, et nende elujärg oleks paranenud, selgub Arenguseire Keskuse tellimusel valminud uuringust „Eesti elanike sissetuleku- ja varaprofiilid“, mille autoriteks on Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) eksperdid.

Eesti elanike sissetulekud on alates 2007. aastast kasvanud kõikides rühmades keskmiselt ligi kahekordseks, kuid paljud hindavad oma majandusliku olukorra muutumist jätkuvalt negatiivselt. Näiteks 2010. aastal leidis vaid 8% elanikkonnast, et nende toimetulek on muutunud paremaks. 2015. aastal arvas nii 19%.

Uuringust selgub, et Eesti elanikud mõtlevad oma tuleviku peale vähe ning paljudel ei ole võimalusi ega oskusi oma raha tulevikuks targalt paigutada. Eesti inimeste säästmine ei ole kasvanud sissetulekute kasvuga samas tempos ning sissetulekute kasvamisel suureneb eelkõige tarbimine. Tarbimine leibkonnaliikme kohta on 2007–2015 kasvanud umbes poole võrra (55%). Kuigi selle ajaga on kasvanud ka hinnad, ei ole hinnatõus olnud nii kiire – tarbijahinnaindeks on samal perioodil suurenenud 26,6% võrra.

Uuringu „Eesti elanike sissetuleku- ja varaprofiilid” viis Arenguseire Keskuse tellimusel läbi Tartu Ülikooli sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskus. Uuringu eesmärk oli mõista, milline on eri sotsiaalsete rühmade võime ise enda tulevikku kindlustada ning kuidas on inimeste elu viimase kümne aasta jooksul muutunud.

Uuringu täistekstiga saab tutvuda SIIN.
Uuringu faktilehega, mis sisaldab kõige olulisemaid fakte saab tutvuda SIIN.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.