Vaata järele! Veebiseminar „Maailma energiatulevikud – pikk perspektiiv”
COVID-19 pandeemia võib tõenäoliselt häirida energiasüsteeme üle maailma. Samas kui viiruse vahetutest ja keskpikkadest mõjudest on palju räägitud ja kirjutatud, on selle veebiseminari ambitsioonikas ülesanne arutada energeetika väljavaateid aastal 2040 ja hiljem.
Kuidas mõjutab kriis energiaüleminekut pikas perspektiivis? Kuulajatega jagavad oma mõtteid eri geograafiliste regioonide eksperdid.
Esinejad:
Anna Ebers Broughel, Tetra Techi ökonomist, Texase ülikooli (Austin) teadur
Fan Dai, California ülikooli (Berkeley) California-Hiina kliimainstituudi direktor
Franziska Holz, Saksamaa majandusuuringute instituudi (DIW Berlin) energeetika-, transpordi- ja keskkonnaosakonna asejuhataja
Nicholas Trickett, Wood Mackenzie’ konsultant
Moderaator:
Meelis Kitsing, Arenguseire Keskuse uuringute juht
Esinejate tutvustused:
Dr. Anna Ebers Broughel on Tetra Techi taastuvenergia ökonomist, kellel on aastakümne pikkune kogemus energia- ja keskkonnapoliitika analüüsimisel. Oma viimase uurimistöö käigus vaatas ta läbi üle 60 rahvusvahelise energeetikastsenaariumi aastaks 2040 ja hiljem, töötades välja COVID-19- järgsete energiasüsteemide neli peamist stsenaariumit. Enne Tetra Techiga liitumist töötas Dr Ebers USA energeetikaministeeriumi teaduse ja tehnoloogia teadurina. Šveitsi St. Galleni ülikooli ja Marylandi ülikooli (College Park) järeldoktorantuuri ajal uuris ta tuuleenergia ja teiste energiatehnoloogiate aktsepteerimist ühiskonnas. Ta sai majandusteaduste ja poliitika doktorikraadi New Yorgi osariigi ülikoolist koostöös Syracuse’i ülikooliga, kus ta oli Fulbrighti stipendiaat. Praegu on ta USA energiamajanduse ühenduse nõukogu liige ja külalisteadur Texase ülikoolis Austinis. Varem on Dr Broughel abiprofessorina õpetanud energiapoliitikat ja kliimamuutust Marylandi ülikoolis College Parkis.
Fan Dai on California ülikooli (Berkeley) California-Hiina kliimainstituudi direktor. Dr Dai on mänginud olulist rolli California ja Hiina koostöö juhtimisel kliima, energeetika ja keskkonna valdkonnas. Kuberner Edmund G. Brown Jr nimetas ta erinõunikuks Hiina teemal. Browni alluvuses juhatas Dr Dai osariigi Hiina asutustevahelist töörühma ning toimis osariigi ühendusisikuna selle olulistes Hiinat puudutavates majandus- ja keskkonnaalgatustes. Varem töötas Dr Dai California keskkonnakaitseagentuuri ja California kuberneri büroo äri- ja majandusarengu büroo vanemnõunikuna, andes nõu osariigi rahvusvahelise poliitika ja ülemaailmse kliimapartnerluse alal. 2017. aastal korraldas ta kuberner Browni visiidi, mis tipnes eduka kohtumisega president Xi Jinpingiga ning otsusega asutada California-Hiina kliimainstituut. Dr Dai on lõpetanud California ülikooli Berkley õigusinstituudi ning tal on keskkonnapoliitika ja majandusteaduste doktorikraad New Yorgi osariigi ülikoolist. Tema uurimistöö on keskendunud kliimamuutusi leevendavatele turumehhanismidele, energiatõhususele ja innovatsioonidele.
Franziska Holz on energeetika-, transpordi- ja keskkonnaosakonna asejuhataja ning ta koordineerib ressursi- ja keskkonnaturgude valdkonna uurimistööd. Tema uurimistöö puudutab rahvusvahelisi gaasi-, söe- ja naftaturge. Ta keskendub nende turgude seostele kliimapoliitikatega ning kasutab arvulise tasakaalu mudeleid. Samuti on Franziska Norra teadus- ja tehnikaülikooli (Trondheim) energiaülemineku programmi abiprofessor. Ta oli Hertie juhtimiskooli energeetika ja taristu juhtimise professor 2015.−2016. õppeaastal. Franziska õppis majandusteadust Pariisi ülikoolis nr 1 Panthéon-Sorbonne (1998–2003). Majandusteaduste doktorikraadi sai ta 2009. aastal Berliini Tehnikaülikoolist.
Nicholas Trickett on loodusvarade uuringute konsultatsioonifirma Wood Mackenzie’ konsultant. Tal on Venemaa/Euraasia õpingute magistrikraad (M.A.) Peterburi Euroopa ülikoolist ja teadusmagistrikraad (MSc) rahvusvahelise poliitökonoomia alal Londoni majandus- ja poliitikateaduste koolist (LSE). Enne Wood Mackenziega liitumist töötas ta kolm aastat Venemaa ja postsovetliku ruumi poliitökonoomia ja välispoliitika analüütikuna, keskendudes nafta- ja gaasipoliitikale ning taristule ja kaubandusele. Samuti oli ta varem välispoliitika uurimisinstituudi igapäevase, Venemaa poliitika- ja äriuudiseid kajastava uudislehe Bear Market Brief peatoimetaja.
Meelis Kitsing on Arenguseire Keskuse uuringute juht ja Estonian Business Schooli professor. Meelis on töötanud Riigikantselei strateegiabüroo nõunikuna ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumis majandusanalüüsi juhina. Ta on olnud ka Eesti Majandusteaduse Seltsi president. Praegu on Meelise uurimistöö keskendunud digitaalsete ökosüsteemide poliitökonoomiale. Tema uurimusi on avaldanud Springer, IEEE, ACM, Leuveni Ülikooli kirjastus, MIT Press ja muud kirjastused. Ta on tegelenud teadustööga ja õpetanud mitmes ülikoolis Euroopas ja Ameerika Ühendriikides. Meelis sai PhD kraadi Massachusettsi Ülikoolist Amherstis (US), õiguse ja diplomaatia magistrikraadi (MALD) Fulbrighti stipendiaadina Tuftsi ülikooli Fletcheri rahvusvaheliste suhete koolist (USA) ja MSc kraadi Peacocki stipendiaadina Londoni Majandusülikoolist (ÜK). Enne akadeemilisele tööle asumist töötas ta rahvusvahelistes ettevõtetes ja oli Tallinna linnavolikogu liige.
Viimased uudised
-
15.11 2024Raport: Pool Eesti elanikest toetab toetuste sidumist sissetulekuga
Arenguseire Keskuse värskest lühiraportist selgub, et pool Eesti elanikest toetab toetuste saamise sidumist sissetulekuga. Vajaduspõhiseid toetusi soosivad rohkem eakamad ja madalapalgalised elanikud, samas kui nooremad vanuserühmad ja alaealiste laste vanemad on selle suhtes vähem toetavad.