Pikaajalise hoolduse tulevik

Veebiseminar: Pikaajaline hooldus Eestis – kas tõesti vaeslapse rollis?

Kahekümne aasta jooksul on Eesti elanike sünnihetkel oodatav eluiga kasvanud 8,4 aasta võrra, mis on kiireim tõus kogu Euroopa Liidus. Juba praegu on enam kui 50 000 inimest seotud oma lähedaste pikaajalise hooldusega, kiiresti vananev ühiskond suurendab lähitulevikus hoolduskoormust veelgi.

Ühiskonna vananemine toob paratamatult kaasa suureneva vajaduse pikaajalise hoolduse järele. Kui praegu on Eestis enam kui 50 000 inimest hõivatud oma lähedaste pikaajalise hooldamisega, siis eeldatavalt see number lähitulevikus pigem kasvab. Enamasti pole lähedaste hooldajad selle töö jaoks välja õppinud, sageli osutub see liiga raskeks koormaks, mille tagajärjel satuvad abistajad ise abivajajate hulka.

Arenguseire Keskuse veebiseminaril “Pikaajaline hooldus Eestis – kas tõesti vaeslapse rollis?” arutati, kuhu on lähiaastatel liikumas Eesti pikaajaline hooldus ja kuidas selle korraldus paistab välja arenenud riikide hulgas. 

2021. aastal on Arenguseire Keskuse uurimissuundade seas ka järgmise 15 aasta pikaajalise hoolduse võimalusi käsitlev “Pikaajalise hoolduse tulevik“. 29. aprillil toimunud veebiseminar on esimene samm teema avamisel ja lahtimõtestamisel.

Vaata järele!

Seminaril esinevad:

  • Signe Riisalo, sotsiaalkaitseminister
    “Millised on valitsuse plaanid pikaajalise hoolduse korraldusega?”
    Koalitsioonikokkuleppes on ühe punktina välja toodud pikaajalise hoolduse mudelite analüüs. Milline võiks välja näha soovitud maailm? Millist oodatakse ja millist kardetakse?
  • Rait Kuuse, Sotsiaalministeerium, asekantsler
    “Milline on pikaajalise hoolduse olevik ja milliseks kujuneb tulevik?”
    Mida me pikaajalise hoolduse kohta juba teame ning millised on alad, mis vajaksid veel kaardistamist? Millised on praegused sammud tuleviku loomisel?
  • Gerli Paat-Ahi, Mõttekoda Praxis, analüütik
    “Kas pikaajaline hooldus vajab põhimõttelist reformi? Millist?”
    Millised on Praxise olulised tööd pikaajalisest hooldusest? Millised valdkondi pikaajalise hoolduse korralduses ja rahastuses näete olulistena? 
  • Maarjo Mändmaa, AS Hoolekandeteenused, juhatuse esimees
    “Vaimne tervis – tuleviku võtmetegur?”
    Milline on vaimse tervise probleemidega inimeste olukord pikaajalises hoolduses? Millised on väljakutsed ja millised võimalikud tulevikusuunad vaimse tervise probleemidega inimeste abistamisel?
  • Lenno Uusküla, Arenguseire Keskus, uuringute juht ja seminari moderaator
    “Kuidas paistab Eesti välja arenenud riikide hulgas?”
    Kui palju panustab avalik sektor Eestis pikaajalisele hooldusele ressursse võrreldes teiste arenenud riikidega? Millised süsteeme maailmas korralduseks ja rahastuseks kasutatakse ning mis suunas liigutakse?

×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.