Võrguteenuse osakaal elektri hinnas kasvab, vaja on uut hinnakujundust
Elektri mikrotootmise ja aktiivsete tarbijate arvu suurenemine elektrivõrgus eeldab jaotusvõrgu arendamist, mis nõuab ka suuremaid kulutusi, mida praegused võrgutasud ei kata, jäi kõlama tänasel Arenguseire Keskuse energiakonverentsil “Kuidas muutub tarbijate roll elektrisüsteemis?”.
Arenguseire Keskuse ekspert Märt Masso sõnul on prognoositav, et võrguteenuste hinnad ja nende osakaal elektri hinnas kasvavad, sest hajusa- ja mikrotootmise juurdekasv suurendab jaotusvõrgu arendamise ja käitamise kulusid. “Sarnase väljakutse ees on täna ka teised riigid ning võrguga seotud teenuste osakaal elektri hinnas kipub suurenema enamikus Euroopa riikides. Praegu jääb võrgutasude osakaal elektri lõpphinnas eri riikides vahemikku 9–51% ning Eestis on see 22%, mis on pigem keskmine,” tõi Masso välja.
Elektrilevi juhatuse esimees Mihkel Härm sõnas, et võrgus on täna juba üle 830 MW elektritootjaid, rohkem kui Eesti suvine elektritarbimine. “Kuna aktiivsete tarbijate arv kasvab ja koos sellega ka ühiskonna ootused võrguteenuse kvaliteedile, peab lähiaastatel elektrivõrkude arengusse investeerima ca 150 mln eurot aastas. Küsimus ei ole nende investeeringute vajalikkuses, küll aga selles, kas raha võrgutasudest või mujalt, näiteks riigieelarvest,” ütles Härm.
Tänasel Arenguseire Keskuse energiakonverentsil toodi välja, et võrgutasude kujundamisel tuleb sageli arvestada vastandlikke eesmärke ning see vajab ühiskondlikku kokkulepet.
“Ideaalis peaksid võrgutasud olema kujundatud selliselt, et need kataksid elektrivõrgu kulud ja toetaksid elektrisüsteemi tõhusust tervikuna, mitte ei toetaks ühte tarbijate või tootjate segmenti teiste arvelt. Teisalt võib olla mõistlik tasude abil võimendada hinnasignaale, näiteks kohaldades tipukoormuse tundidel kõrgemat tasu, mis ajendaks kasutajaid vähem tarbima ja võrku kasutama kõrge hinnaga perioodidel,” tõi Masso välja.
Arenguseire Keskus toob värskes raportis „Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis“ välja, et muutlike võrgutasudega saab tarbijatele signaliseerida võrgu koormuse muutusega kaasnevaid ebaühtlaseid kulusid ning motiveerida majapidamisi tarbimist juhtima või salvestusseadmete kasutamist ajastama.
Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis. Arengusuundumused aastani 2040
Eesti elektrienergiasüsteemi ootavad ees suured muutused, mis kajastavad üleilmseid suundumusi (elektrifitseerimine, hajustootmine, avatud energiaturg) ning mille tulemusena traditsiooniline elektrienergiasüsteem kujundatakse ümber.
Olulist rolli mängivad majapidamiste juures või võrgus olevaid energia salvestamise võimalused, mis võimaldaks võrgu läbilaskevõimet paremini ära kasutada, mistõttu väheneks ka võrgu arendamise vajadus. “Aktiivsed tarbijad saavad toetada süsteemi salvestamisega ning võrgust salvestusse võetav elekter võiks olla võrgutasust vaba,” lisas Masso.
Arenguseire energiakonverentsil räägiti täna, kuidas tarbijate roll energiasüsteemis laieneb ja kuidas see võib avada uusi ärivõimalusi. Lisaks käsitlesid erinevate valdkondade eksperdid, millised dilemmad kaasnevad vajalike elektrivõrgu arenduste ja investeeringukulude katmisega.
Viimased uudised
-
04.11 2024Arenguseire konverents „Personaalriik Eestis: tulevikusuunad, ohud ja võimalused“
Arenguseire konverentsil „Personaalriik Eestis: tulevikusuunad, ohud ja võimalused“ uurime personaalse riigi erinevaid arengusuundi, kaasnevaid riske ja võimalusi. Riiklike teenuste ja toetuste senisest ulatuslikum personaliseerimine nõuab põhimõttelisi otsuseid, mis mõjutavad Eesti heaoluriigi edasist arengut ja ühiskonna heaolu tervikuna.