Kõrghariduse rahastusmudelid ja nende tulevikukindlus
Investeering kõrgharidusse on nii indiviidile kui ka valitsusele pikka ettevaadet nõudev otsus. Uuring käsitleb kõrghariduse rahastamist erinevatest vaatenurkadest.
Uuringu esimeses pooles otsitakse matemaatilise simulatsioonile tuginedes vastust küsimusele, milline on kõrghariduse riigipoolse rahastamise optimaalne määr ning millest sõltub indiviidi optimaalne panus õppimisse. Uuringu teine pool selgitab, millised on alternatiivsed kõrghariduse rahastamise mudelid, nende eelised ja puudused, ning kuidas suhestub Eesti teiste meile oluliste riikidega. Seejuures antakse ülevaade rahastamismudelite ajaloolisest kujunemisest ning kõrghariduse seostest heaoluriigi tüüpidega. Uuringus selgitatakse põhjalikult Eesti kõrghariduse rahastamise süsteemi, diskuteeritakse alternatiivide üle ning selgitatakse, miks on muutusi raske ellu viia.
Raportiga seotud uudised
-
08.06 2022Raport: Kõrgkoolid peavad kiiremini kohanema turu nõudmistega
Kõrgkoolid peavad konkurentsivõime säilitamiseks senisest kiiremini kohanema haridusturu vajadustega, selgub Arenguseire Keskuse täna avaldatud raportist „Kõrghariduse tulevik. Arengusuundumused aastani 2035“. Järgmisel kümnendil kasvab oluliselt täienduskoolituse vajadus, mis nõuab kõrgkoolidelt ja riigilt suuremat paindlikkust õppevormide osas.