Alexander Stubb: sõjast Ukrainas võib saada ajaloo murdepunkt
Venemaa-Ukraina sõjast võib saada ajaloo murdepunkt, mis toob laialdasi tagajärgi maailmakorrale, räägib endine Soome valitsusjuht Alexander Stubb täna, 15. juunil toimuval Arenguseire Keskuse aastakonverentsil „Teistmoodi tulevik. Eesti pikaajaline toimetulek muutuvas maailmakorras“. Konverents käsitleb lisaks Vene – Ukraina sõja mõjudele ka Eesti kõrgharidussüsteemi tulevikku ja andmemajandust.
„Kui 1989. aastat on peetud ajaloo lõpuks, siis 2022. aastal algas ajalugu uuesti,“ ütles Euroopa Ülikool-Instituudi avaliku valitsemise kooli direktor ja endine Soome valitsusjuht professor Alexander Stubb. „Ukrainas toimuva sõja tagajärjed saavad olema laiemad Venemaast ja Läänest. Me võime olla tunnistajateks üleilmse korratuse tekkimisele,“ lisas ta.
„Sõja vahetu mõju Eestile väljendub sõjapõgenike vastuvõtmises ja majanduse lahti sidumises Venemaa turust,“ ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. „Koos muudatustega rahvusvahelises jõudude vahekorras avaldab kõik see pikaajalist mõju Eesti toimetulekule.“
Arenguseire Keskuse aastakonverents „Teismoodi tulevik“ keskendub tänavu lisaks Vene – Ukraina sõja mõjudele ka Eesti kõrgharidussüsteemi tulevikule ja andmemajandusele. „Kõrgharidussektoril on suur roll toimuvate muutuste mõtestamisel ja varase valmisoleku loomisel. Ja kui majanduse konkurentsivõime sõja tõttu kannatab, tuleb mõelda uute sammude astumise peale digiarengus,“ lisas Danilov.
Konverentsil teeb ettekande „Kuidas muudab maailma sõda Ukrainas?“ endine Soome peaminister ja praegune Euroopa Ülikool-Instituudi avaliku valitsemise kooli direktor professor Alexander Stubb, Arenguseire Keskuse ekspert dr Magnus Piirits tutvustab uuringut „Ukraina sõjapõgenike pikaajaline mõju Eesti rahvastikule, tööturule ja sotsiaalsüsteemile: stsenaariumid aastani 2100“ ja Luminor Eesti peaökonomist dr Lenno Uusküla räägib sõja mõjust toorme- ja muudele sisendhindadele Eesti majanduses.
Endine Suurbritannia haridus- ja siseminister, Cambridge’i ülikooli programmijuht Charles Clarke räägib konverentsil kõrghariduse väljakutsetest muutuvas maailmas, Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane tutvustab Eesti kõrghariduse tulevikustsenaariume aastani 2035.
Kolmanda teemana käsitletakse konverentsil andmeühiskonna arenguvõimalusi, mida avab advokaadibüroo TRINITI vandeadvokaat ja partner Karmen Turk.
Vestlusringis osalevad Riigikogu liige Margit Sutrop, Tallinna Ülikooli rektor Tõnu Viik, ettevõtja Kaimar Karu ja Riigikogu liige Peeter Ernits. Päeva ja vestlusringi juhib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.
Konverentsi saab järele vaadata siin: https://arenguseire.ee/uritused/konverents-teistmoodi-tulevik-2022.
Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.
Viimased uudised
-
11.12 2024Veebiseminar „Kas kohalike teenuste arengu võti peitub omavalitsuste koostöös?“
Arenguseire Keskuse veebiseminaril „Kas kohalike teenuste arengu võti peitub omavalitsuste koostöös?“ arutame, kuidas toetab seadusandlik raamistik omavalitsuste koostööd ning millised on olemasolevad koostöövormid ja tulevikuvõimalused. Samuti räägime edukatest lahendustest teistes riikides ning sellest, mida Eesti saaks neist õppida?