Andmevabaduse tulevik

Uuring: juurdepääs avalikule teabele on ebaühtlane

Arenguseire Keskus avaldab teisipäeval, 18. oktoobril uuringu „Avaliku teabe kasutamise võimalused“, mis annab ülevaate Eesti õiguskeskkonnast avaliku teabe kasutamisel. Uuring näitab, et juurdepääs avalikule teabele on ametkonniti ebaühtlane.

Lukustatud telefoniekraan. Foto: unsplash.com

„Ehkki on ka vastupidiseid näiteid, on viimase 20 aasta jooksul tulnud piiranguid avaliku teabe kättesaadavusele pigem juurde,“ ütles Arenguseire Keskuse ekspert Johanna Vallistu. „Riigi ametkondades on teabele juurdepääsu piiramise praktika ebaühtlane ja seetõttu kohtab ka igaks juhuks salastamist.“

Vallistu sõnul toob uuring samuti esile, et viimase kahe kümnendi jooksul on suurenenud  isikuandmeid sisaldava teabe hulk, millele on võimalik kehtestada juurdepääsupiirang näiteks 75 või 110 aastaks.

Uuringut „Avaliku teabe kasutamise võimalused“ tutvustavad Arenguseire Keskuse ekspert Johanna Vallistu ja advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Maarja Pild, kommenteerivad justiitsminister Lea Danilson-Järg ja õigusteadlane Kärt Pormeister.

Uuringu „Avaliku teabe kasutamise võimalused“ pressiesitlus toimub 18. oktoobril kell 11 Arenguseire Keskuse suures saalis (Toompea 1, Tallinn), samuti kantakse seda üle keskuse veebi- ja Facebooki lehel. Pressiesitlusel osalemiseks palun anda soovist teada hiljemalt 17.oktoobril kella 15-ks aadressil kristo.mae@riigikogu.ee.

2022. aastal on Arenguseire Keskuse üheks uurimissuunaks andmevabaduse tulevik, milles käsitletakse keskseid arengusuundumusi ning valikuid Eesti andmemajanduse ja andmepõhise riigivalitsemise edasisel arendamisel aastani 2035. Andmevabaduse seiretöö osaks on ka avaliku teabe kasutamise võimaluste uuring, milles hinnatakse avaliku teabe õiguslikku ja praktilist kasutatavust Eestis.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.