Eesti ettevõtete aktiivsus roheinvesteeringutes on Euroopaga võrreldaval tasemel, kuid palju vähem ettevõtteid investeerib energia tootmisesse, tõdeb Arenguseire Keskus uues lühiraportis “Ettevõtete roheinvesteeringute trendid Eestis ja Euroopas”.
Uudised
Elektrienergia tarbijad on muutunud teadlikumaks ja aktiivsemaks, pöörates nüüd varasemast enam tähelepanu sellele, kuidas energia nende majapidamistesse jõuab ning millised on sellega seotud kulud, et teha säästlikumaid valikuid. Kui varasemalt mõjutasid elektrihinna kõikumised vaid väheste majapidamist käitumist, siis nüüd on üha enam majapidamisi muutmas oma elektritarbimise harjumusi.
Päikesepaneelide omanikel aitaks elektri tootmise tasuvust tõsta energia lühiajaline salvestamine, mis toetaks ühtlasi ka Eesti energiasüsteemi tasakaalu, selgub Arenguseire Keskuse tellitud analüüsist.
Elektri mikrotootmise ja aktiivsete tarbijate arvu suurenemine elektrivõrgus eeldab jaotusvõrgu arendamist, mis nõuab ka suuremaid kulutusi, mida praegused võrgutasud ei kata, jäi kõlama tänasel Arenguseire Keskuse energiakonverentsil “Kuidas muutub tarbijate roll elektrisüsteemis?”.
Arenguseire Keskus tutvustas täna raportit „Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis. Arengusuundumused aastani 2040“, millest selgub, et elektritarbimise juhtimise potentsiaal ulatub Eestis 400MW-ni, mis ületab Auvere elektrijaama võimsuse. Potentsiaali avaldumine eeldab elektriautode ja soojuspumpade levikut.
Eestimaalaste huvi elektri tootmise vastu on energiakriisi tipuga võrreldes jahtunud, kuid sellele vaatamata suureneb mikrotootjate arv Eesti energiasüsteemis aastaks 2040 kuni neli korda, toob Arenguseire Keskus välja sel nädalal avaldatavas raportis „Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis“. Energiasüsteemi tasakaalu ja stabiilsust tootva tarbimise kasv siiski ei ohusta.
Arenguseire Keskus tutvustas raportit „Aktiivsed tarbijad tuleviku energiasüsteemis. Arengusuundumused aastani 2040”, mis keskendub tarbijate muutuvale rollile elektriturul, kui seni vaid elektrit tarbinud majapidamistest saavad elektri tootjad ja aktiivsed tarbimise juhtijad.
Energiakriis ja kõrged elektrihinnad on andnud hoogu päikeseenergia buumile Eestis kümnekordistades päikesepaneelidega majapidamiste arvu. Eestis on nüüd üle 10 000 väikese elektrijaama, mis on hajutatud üle kogu riigi. Seisame küsimuse ees, kas individuaalne energiatootmine jätkab kasvamist või takerdub?
Eesti inimesed on hakanud kõrge elektrihinnaga tundidel oma elektritarbimist teadlikumalt juhtima, mis on aidanud vähendada kulutusi ning tasakaalustada energia nõudlust ja pakkumist. Elektritarbimise juhtimise potentsiaal Eestis on aga seni avaldunust üle kahe korra suurem, selle valla päästmine vajab seadusmuudatusi.
Eestis on ligi 10 000 majapidamist, mis nii tarbivad jaotusvõrgust elektrit kui toodavad jaotusvõrku elektrit. Arenguseire Keskuse arvutused näitavad, et kodumajapidamiste poolt võrku antav energiakogus on suurem võrgust võetavast energiakogusest keskmiselt 130 päeval aastas. Juriidilistest isikutest tootvatel tarbijatel on jaotusvõrku antav energiakogus tarbitavast suurem 96 päeval aastas.