Liikuvuse tulevik

Eesti transpordisüsteemi säästlikkus sõltub eelkõige Harjumaast

Eesti transpordisüsteemi säästlikkus sõltub eelkõige Tallinnast ja Harjumaast, kus tehakse ligi 50% Eesti sõidukite läbisõidust, selgub Arenguseire Keskus täna avaldatud raportist „Liikuvuse tulevik. Arengusuundumused aastani 2035“.

„Eesti transpordisüsteemi keskkonnasõbralikkus ja tõhusus sõltub eelkõige Tallinna ja Harjumaa ning mõne suurema linna elanike liikumisharjumustest ja -valikutest,“ ütles Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane.

Harjumaal elab 45% Eesti rahvastikust, tehakse ligi 50% autopargi läbisõidust ning maakonna transpordisüsteem tekitab ligi poole Eesti maanteetranspordi keskkonnamõjust, sh eralduvast CO2-st. „Eesti transpordi ja liikuvuse arengukavaga aastaks 2035 seatud eesmärkide saavutamine eeldab suuri muudatusi inimeste liikuvuses. Näiteks Harjumaal on 120 000 pendelrändajat päevas ja keskkonnamõju poolest on väga suur vahe, kas liigutakse üksi isikliku sõiduautoga, kasutatakse ühistransporti või liigutakse jalgrattal.“ 

Kui maapiirkondades on Uku Varblase sõnul isikliku sõiduauto omamine ja kasutamine senise transpordipoliitika tulemusel sageli sundvalik, siis tiheasustus pakub avaramaid võimalusi praegust autokeskset lähenemist säästlikumaks suunata. „Kui linnaplaneerimisel seada esikohale autoga liiklemise mugavus, siis see suurendabki transpordisüsteemis isikliku sõiduauto kasutamist ja see omakorda vajadust linnaplaneerimises veelgi rohkem arvestada isiklike sõiduautodega. Samas on isikliku sõiduauto kasutamine linnas üpris ebaefektiivne, sest 95% ajast on see rakenduseta ning vajab ruumi parkimiseks“

Tutvu raportiga „Liikuvuse tulevik. Arengusuundumused aastani 2035“ 

VAATA pressiesitlust 

Raportit tutvustasid Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse ekspert Uku Varblane ning kommenteeris majandus- ja taristuminister Taavi Aas.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.