Andmevabaduse tulevik

Uuring: robotlõksud pidurdavad avaliku teabe kättesaadavust

Tehnilised juurdepääsupiirangud nagu näiteks robotlõksud ja hulgiallalaadimise piirangud takistavad avaliku teabe kättesaadavust ja väärindamist, selgus 18. oktoobril avaldatud Arenguseire Keskuse uuringust „Avaliku teabe kasutamise võimalused“.

Riigiteataja robotlõks. Ekraanipilt.

„Uuringu käigus intervjueeritud osapooled tõid välja, et kogutud andmetega oleks riigil võimalik luua palju suuremat väärtust kui käesoleval hetkel luuakse,“ rääkis Arenguseire Keskuse ekspert Johanna Vallistu. „Avaliku sektori puhul näiteks sihitud vajaduspõhised automaattoetused, mis aitaksid suurendada riigi tõhusust, erasektori puhul aitaks avaliku teabe parem kättesaadavus arendada uusi teenuseid ja tooteid,“

Vallistu sõnul toob uuring välja ühe probleemkohana andmete kättesaadavust takistavad tehnilised juurdepääsupiirangud. “Näiteks robotlõksud ja hulgiallalaadimise piirangud ning andmete allalaadijale kehtestatud lõivud, millele kohati on raske leida sisulist põhjendust,“ märkis ta.

Eraldi märgitakse uuringus ära meedia ligipääsu vajadus avalikele andmetele ja andmekogudele, mis võimaldab hoida silma peal demokraatlikel protsessidel. „Ajakirjanike uurimistöö avalike andmete põhjal on viinud ka korruptsioonikahtlusteni ning kriminaalmenetluste alustamisteni,“ märkis Vallistu. „Ajakirjanikud on avalike andmetega töötades viidanud nii tehnilistele probleemidele kui ka viinud riigi tähelepanu andmetele, mis ei tohiks dokumendiregistrites üldse avalikud olla.“

Uuringut „Avaliku teabe kasutamise võimalused“ tutvustasid Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse ekspert Johanna Vallistu ja advokaadibüroo Triniti vandeadvokaat Maarja Pild, kommenteerisid justiitsminister Lea Danilson-Järg ja õigusteadlane Kärt Pormeister.

Uuringu „Avaliku teabe kasutamise võimalused“ pressiesitlus toimus 18. oktoobril kell 11 Arenguseire Keskuse suures saalis (Toompea 1, Tallinn).

2022. aastal on Arenguseire Keskuse üheks uurimissuunaks andmevabaduse tulevik, milles käsitletakse keskseid arengusuundumusi ning valikuid Eesti andmemajanduse ja andmepõhise riigivalitsemise edasisel arendamisel aastani 2035. Andmevabaduse seiretöö osaks on ka avaliku teabe kasutamise võimaluste uuring, milles hinnatakse avaliku teabe õiguslikku ja praktilist kasutatavust Eestis.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.