Vene-Ukraina sõja pikaajalised mõjud Eestile

Arenguseire Keskus avaldab raporti Vene-Ukraina sõja mõjust Eestile

Arenguseire Keskus avaldab kolmapäeval, 29. juunil kell 11 erakorralise raporti „Vene-Ukraina sõja pikaajalised mõjud Eestile“. Raportis analüüsitakse põgenike sisserände võimalikke pikaajalisi mõjusid rahvastikule, tööhõivele ja Eesti riigi kuludele ning tuludele, samuti Venemaalt ja Valgevenest kaupade importimise lõpetamise mõjusid Eesti majandusele.

Kiiev, Ukraina. 3. märts 2022 Foto Unsplash.com/Daniele Franchi

„Kokku on alates Venemaa-Ukraina sõja algusest saabunud üle 70 000 sõjapõgeniku, kellest Eestisse on jäänud üle 40 000,“ ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. „Kuigi sõja kontekstis on enamasti juttu just sõjapõgenikest, siis sõja pikaajalised mõjud Eestile on märksa laiemad ning mõjutavad lisaks rahvastikule, tööhõivele ja sotsiaalsüsteemile oluliselt ka ettevõtluskeskkonda.“

Raportis vaadeldakse sõjapõgenikega seotud rahvastiku ja lõimumisega seotud küsimusi ning sõja vahetut majanduslikku mõju Eestis tegutsevatele ettevõtetele. „Ettevõtete kulu kogu Valgevenest ja Venemaalt imporditavate tootmissisendite asendamiseks ulatub 860 miljoni euroni . Mõjusid pole võimalik ära hoida, küll peavad ettevõtted tegelema väga palju riskide hajutamise ning tarneahelate ümberkujundamisega,“ lisas Danilov.  

Raportit tutvustavad Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov, keskuse eksperdid Uku Varblane, Magnus Piirits ja Johanna Vallistu ning kommenteerivad Vabariigi Presidendi majandusnõunik Kaspar Oja, Integratsiooni Sihtasutuse juhataja Irene Käosaar ja endine rahvastikuminister Riina Solman

Pressiesitlus toimub 29. juunil kell 11 Arenguseire Keskuse suures saalis (Toompea 1, Tallinn), samuti kantakse seda üle keskuse veebi- ja Facebooki lehel.

Pressiesitlusel osalemiseks palun anda soovist teada hiljemalt 28. juunil kella 15-ks aadressil kristo.mae@riigikogu.ee.

2022. aastal on Arenguseire Keskuse erakorraliseks uurimissuunaks Vene-Ukraina sõja pikaajalised mõjud, milles analüüsitakse põgenike sissevoolu võimalikke pikaajalisi mõjusid rahvastikule, tööhõivele ja Eesti riigi kuludele ja tuludele.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.