Kõrghariduse tulevik

Arenguseire Keskus töötas välja kõrghariduse rahastamise kalkulaatori

Arenguseire Keskus töötas välja kõrghariduse rahastamise veebipõhise kalkulaatori, millega saab hinnata erinevate rahastamisvalikute mõju Eesti kõrgharidussüsteemile.

Kõrghariduse rahastamise kalkulaator. Kuvatõmmis.

„Kõrghariduse rahastamine mõjutab pikaajaliselt nii Eesti rahvusvahelist konkurentsivõimet, kõrghariduse kvaliteeti kui ka noorte eluvalikud,“ ütles Arenguseire Keskuse ekspert Uku Varblane.

Kalkulaatoris kuvatakse muudatuste tegemisega kaasnevat rahalist mõju iga aasta kohta kuni aastani 2028. „Kõrghariduse rahastamise valikud on pikaajalise mõjuga ja erinevate stsenaariumide rahaline mõju avaldub alles süsteemi täielikul rakendumisel. Näiteks õppemaksu saab küsida hakata üksnes uue süsteemi järgi sisseastunutelt – kuluks viis aastat enne kui kõik bakalaureuse-, magistri- ja integreeritud õppe üliõpilased õpivad uue rahastussüsteemi alusel,“ selgitas Varblane. 

Tutvu kõrghariduse rahastamise kalkulaatoriga https://arenguseire.ee/korghariduse-rahastamise-kalkulaator

Vaata ka uuringut „Kõrghariduse rahastamise stsenaariumid Eestis“

15.05.2022

Kõrghariduse rahastamise stsenaariumid Eestis

Kõrghariduse rahastamise kompleksses maailmas on võimalik välja pakkuda sadu erinevaid rahastamise kombinatsioone, mis erinevad üksteisest selle poolest, kas avalik raha jõuab kõrgkoolideni otse või tudengite kaudu, mil määral ja viisil kaasatakse eraraha, mis ulatuses ja mille alusel makstakse õppetoetusi või pakutakse õppelaene.

2022. aastal on Arenguseire Keskuse üheks uurimissuunaks Eesti kõrghariduse tulevik, mis vaatleb kõrghariduse arengusuundumusi ja võimalusi järgmise 15 aasta jooksul.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.