Inflatsioon survestab majanduslikku heaolu

Euroopa Liidu kõrgeimaks kasvanud inflatsiooninäitajad survestavad Eesti majanduslikku heaolu ja konkurentsivõimet. Kuidas tuua Eesti inflatsioonisurve alt välja, arutatakse 11. novembril toimuval Arenguseire Keskuse veebiseminaril.

„2022. aasta kuine inflatsioon ulatus 25%-ni augustis ja see on aasta jooksul kiirenenud,“ ütles Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits. „Leevendust on pakkunud oktoober, mil hinnakasv aeglustus 20%-ni. Tõenäoliselt jääb Eestis aasta keskmine inflatsioon tänavu 20% juurde, kuid ka tuleval aastal ulatub hinnatõus Eesti Panga septembrikuise prognoosi järgi 7% lähedale.“

Piiritsa sõnul on suureks küsimuseks, kuidas suudab Eesti majandus kiire hinnakasvuga kohaneda ja millised on selle ning Euroopa Keskpanga rahapoliitika pikaajalised mõjud. „Eesti jaoks on kindlasti oluline, kuidas hakkavad riigirahanduses tehtud valikud mõjutama meie ettevõtete konkurentsivõimet,“ lisas ta.

11. novembril toimuval Arenguseire Keskuse veebiseminaril „Kuidas tuua Eesti inflatsioonisurve alt välja? käsitletakse senise kiire hinnakasvu põhjuseid ja mõjusid Eesti majandusele ning konkurentsivõimele.

Veebiseminaril esinevad Statistikaameti peadirektor Urmet Lee, majandus- ja keskkonnastatistika osakonna juhataja Kaire Raasik ning juhtivanalüütik Viktoria Trasanov ettekandega „Tarbijahinnaindeksi dünaamikast“ ja Luminori peaökonomist Lenno Uusküla ettekandega “Hinnatõusu ja rahapoliitika pikaajalised mõjud“.

Teemat kommenteerivad Riigikogu liige ning endine justiits- ning haridus- ja teadusminister Maris Lauri ning ettevõtja ning ühiskonna- ja riigitegelane Raivo Vare. Arutelu juhib Arenguseire Keskuse ekspert Magnus Piirits.

Veebiseminar “Kuidas tuua Eesti inflatsioonisurve alt välja?” toimus 11. novembril veebis.

Vaata järele!

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.