Andmevabaduse tulevik

Arenguseire: andmeregulatsioonid toetagu majanduse toimimist

Kui Euroopa Liidus laienevad inimeste õigused peagi ka neile kuuluvate seadmete poolt toodetud andmetele, tuleb isikuandmete kaitset korraldades jälgida majanduse vajadusi. Täna, 30. novembril toimub Arenguseire Keskuse andmekonverents „Kuidas panna andmed teenima?“

„Euroopa Liidus on iga inimene õiguslikult oma isikuandmete omanik ja peagi laieneb see ka inimese omandis olevate seadmete poolt toodetud andmetele,“ ütles Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov. „Kui praegu huvituvad seadmete poolt toodetud andmetest vähesed eraisikud, siis peame olema valmis selle ringi laienemiseks.“

Danilovi sõnul ongi andmestuva maailma väljakutseks, kuidas ühelt poolt kaitsta inimeste privaatsust, kuid teiselt poolt kasutada tekkivaid andmeid majanduse, toodete ja teenuste arendamisel. „Tuleb leida kuldne kesktee kahe pooluse – isikuandmete kaitse ja majanduse vajaduste – vahel,“ märkis ta.

Arenguseire Keskus korraldab kolmapäeval, 30. novembril kell 10-16.30 andmekonverentsi „Kuidas panna andmed teenima?“, mis keskendub võimalustele, kuidas panna avaliku sektori poolt kogutavad andmed paremini teenima nii Eesti ühiskonda kui iga üksikut elanikku.

Andmekonverentsil püüavad küsimustele vastuseid leida prof Sylvie Delacroix (Birminghami Ülikool), dr Maarja Olesk (Balti Uuringute Instituut), dr Raigo Uukkivi (Maksu- ja Tolliameti peadirektor), dr Taavi Tillmann (Tartu Ülikooli rahvatervishoiu kaasprofessor), Kert Valdaru (Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus), Kristen Michal (Riigikogu), Johanna Vallistu (Arenguseire Keskus), Raimond Kaljulaid (Riigikogu), Kaimar Karu (ettevõtja), dr Tanel Mällo (Cybernetica AS), Pille Lehis (Andmekaitse Inspektsiooni peadirektor), Urmet Lee (Statistikaameti peadirektor), Jaak Aab (Riigikogu), prof Krista Fischer (Tartu Ülikooli matemaatilise statistika professor) ja Margus Arm (TEHIKu direktor).

Konverentsil tutvustatakse Arenguseire Keskuse, Balti Uuringute Instituudi ja LevelLabi koostöös äsja valminud andmeühiskonna tulevikustsenaariumeid.

10.12.2022

Andmeühiskonna tulevik. Stsenaariumid aastani 2035

Digitehnoloogiate levik igasse eluvaldkonda on toonud kaasa majanduse ja ühiskonna andmestumise: inimeste, ettevõtete, masinate ja isegi looduse tegevusest jääb järjepidev andmejalajälg.

Konverentsi modereerib Arenguseire Keskuse juhataja Tea Danilov.

Konverentsi saab järele vaadata ürituse veebilehel siin: https://arenguseire.ee/uritused/andmekonverents-kuidas-panna-andmed-teenima.

2022. aastal on Arenguseire Keskuse üheks uurimissuunaks andmevabaduse tulevik, milles käsitletakse keskseid arengusuundumusi ning valikuid Eesti andmemajanduse ja andmepõhise riigivalitsemise edasisel arendamisel aastani 2035. Andmevabaduse seiretöö osaks on ka avaliku teabe kasutamise võimaluste uuring, milles hinnatakse avaliku teabe õiguslikku ja praktilist kasutatavust Eestis.

Arenguseire Keskus on ühiskonna ja majanduse pikaajalisi arenguid analüüsiv mõttekoda Riigikogu Kantselei juures. Keskus viib läbi uurimisprojekte Eesti ühiskonna pikaajaliste arengute analüüsimiseks, uute trendide ja arengusuundade avastamiseks.

Viimased uudised

Vaata veel uudiseid
×

Liitu uudiskirjaga

Soovid püsida kursis maailma ja Eesti suundumustega? Kord kuus saadame uudiskirja tellijatele ilmunud uuringud, raportid, blogipostitused. Uudiskirjas tutvustame ka trendiraporti “Pikksilm” uusi artikleid, mis keskenduvad põhjalikumalt mõnele olulisele suundumusele.