(E-)valitsemine
Arenguseire Keskus pakub välja viis riigivalitsemise ja e-riigi stsenaariumit, et avardada avalikku debatti ja tuvastada olulisi otsustuskohti Eesti riigi tuleviku suunamiseks. Stsenaariumide abil on võimalik tuua välja erinevate valikute plussid ja miinused ning keskenduda peamistele dilemmadele.
Riigireformi debatt on Eestis seni olnud vähese mitmekesisusega ning piiratud alternatiivide spektriga. Sellisena on see kaasa toonud ühiskondliku arvamuse suure polariseerumise ning raskused kompromisside leidmisel. Tihti keskendub debatt piiratud tähtsusega teemadele nagu näiteks, kui suur peab olema Riigikogu liikmete arv või kas presidenti tuleks valida otse. Need küsimused ei ole fundamentaalse tähtsusega kindlustamaks, et riigivalitsemine oleks kaasav, tõhus ja väliskeskkonnas toimuvate muutuste suhtes kohanemisvõimeline.
Avaliku sektori valitsemise seisukohalt on keskne küsimus, kuidas pakkuda väheneva rahvastiku, mobiilse ja paindliku tööjõuturu ning nendega kaasneva võimaliku maksubaasi vähenemise ja globaalse konkurentsi tingimustes ootustele vastavaid avalikke hüvesid ning kaasata kodanikke otsustusprotsessidesse.
Riigivalitsemise ja e-riigi stsenaariumid
Arenguseire Keskus koostas viis riigivalitsemise ja e-riigi stsenaariumi, et avardada avalikku debatti ja tuvastada olulisi otsustuskohti Eesti riigi tuleviku suunamiseks.
Ilmunud artiklid:
- Meelis Kitsing: Lõhe riigireformi ja e-riigi vahel (inglise keeles, PDF, 671 kB)*
- Meelis Kitsing: Internetipangandus kui platvorm e-riigi jaoks (inglise keeles, PDF, 772 kB)**
- Meelis Kitsing: Alternative Futures for Digital Governance (inglise keeles, PDF)
- Meelis Kitsing: The Road Not Taken: From Digital Networks to Networked Governance (inglise keeles, PDF)
- Meelis Kitsing: Scenarios as Thought Experiments for Governance (inglise keeles, PDF)***
____________________________________
* The Janus-Faced Approach to Governance: Mismatch between Public Sector Reforms and Digital Government in Estonia. In: Adegboyega Ojo, Atreyi Kankanhalli, and Delfina Soares (Ed.). Proceedings of the 11th International Conference on Theory and Practice of Electronic Governance (ICEGOV ’18), April 4–6, 2018, Galway, Ireland. ACM. 10.1145/3209415.3209453
** Internet Banking as a Platform for E-Government. Annual International Conference Proceedings: 7th Annual International Conference on Innovation and Entrepreneurship. Ed. Geibel, Richard C. Singapore: GSTF, 99−107.
*** Kitsing, Meelis (2020). Scenarios as Thought Experiments for Governance. In: Bouckaert, Geert; Jann, Werner (Ed.). European Perspectives for Public Administration.The Way Forward (103−125). Leuven, Belgium: Leuven University Press.
Uurimissuunaga seotud materjalid
Uurimissuunaga seotud uudised
-
07.03 2023Eesti liigub ettevõtliku riigi suunas
Viis aastat tagasi koos ekspertidega Valitsemine 2030 uurimissuuna raames riigivalitsemise ja e-riigi stsenaariumeid luues võttis Arenguseire Keskus aluseks kolm võtmetegurit: riigivalitsemise tsentraliseerituse määr, eelarvepiirang ning otsustusprotsesside agiilsuse ja analüütilisuse suhe. Võtmetegureid kombineerides loodi viis stsenaariumit. Milliseks on kujunenud viimase viie aasta riigivalitsemise ja e-riigi arengud nimetatud võtmetegurite ja stsenaariumide valguses?
Uurimissuunaga seotud videod
Arenguseire Keskuse uuringute juht Meelis Kitsing rääkis riigivalitsemise ja e-rigi stsenaariumitest.
Eesti (e-)valitsemise olukorda ja arengustsenaariume käsitlevat uuringut tutvustas Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja Mihkel Solvak.
Eesti (e-)valitsemise olukorda ja arengustsenaariume tutvustavat uuringut kommenteerisid Riigikogu probleemkomisjoni riigireformi arengusuundade väljatöötamiseks esimees Tanel Talve ja riigihalduse minister Janek Mäggi. Uuringut tutvustasid Tartu Ülikooli Johan Skytte poliitikauuringute instituudi juhataja Mihkel Solvak ja Arenguseire Keskuse uuringute juht Meelis Kitsing.