Globaalsed jõujooned
Uurimisprojekti eesmärk oli tuua välja globaalsete jõujoonte muutumise tähendus Eesti arengule ja sellest tulenevad peamised dilemmad otsustajatele. Selleks lõime ekspertide toel alternatiivsed stsenaariumid globaalsete jõujoonte muutumise kohta aastani 2035, keskendudes peamiselt tehnoloogia ja energia valdkonna arengutele.
Arenguseire Keskuse uuring “Globaalsete jõujoonte muutused ja tähendus Eestile” on vahend oluliste otsustuskohtade identifitseerimiseks ja diskussiooni stimuleerimiseks. Otsustajate jaoks toodi välja peamised valikud, mis tulenevad globaalsetest arengutest.
Globaalsete jõujoonte muutumist mõjutavad arengud tuvastati nii akadeemilise kui ka poliitika kujundajatele suunatud kirjanduse analüüsi tulemusel. Kirjanduse ülevaate ja erinevate arenguseire meeskondade poolt loodud stsenaariumite põhjal tuvastati võtmetegurid, peamised määramatused tuues esile sarnasused ja erinevused globaalsete jõujoonte muutusi käsitlevate stsenaariumite puhul.
Seejärel loodi ekspertarutelude tulemusel alternatiivsed stsenaariumid aastani 2035 kasutades stsenaariumite loomise meetodit (Schwartz 1991; Ramirez and Wilkinson 2016). Koostöös ekspertide ja juhtkomisjoni ning teiste osapooltega tuvastati erinevate stsenaariumite tähendus Eesti jaoks ja toodi esile peamised dilemmad.
Uuringu läbiviimist juhtis Arenguseire Keskus, kes lõi selle teostamiseks rahvusvahelise võrgustiku, kaasates tippeksperte nii Eestist kui ka välismaalt.
Uurimissuuna kesksed küsimused
Milline on globaalsete jõujoonte muutumise tähendus Eestile erinevate stsenaariumite valguses?
Mis on peamised dilemmad, millele otsustajad peavad tähelepanu pöörama?
Uurimissuunaga seotud uudised
-
28.02 2022Erik Terk: Kuidas mõjutab geopoliitika Eesti tulevikku?
Maailma geopoliitilisel kaardil tuleks arvestada vähemalt kolme erineva tulevikustsenaariumiga, mis Eestile tähendavad vähem või rohkem seotud käsi välis- ja majanduspoliitikas. Maailma kasvava blokistumise korral allutatakse majanduselu julgeolekuhuvidele ning Euroopa strateegilist autonoomiat ei õnnestu ellu viia.
Uurimissuunaga seotud videod
Suurbritannial on alati olnud strateegilised huvid Läänemere piirkonnas. Omavaheliste suhete ajalugu tundes suudame teha paremat koostööd ja ühiselt hallata tänaste kriiside geopoliitilisi järelmeid, räägiti Cambridge’i Ülikooli, Briti Suursaatkonna ja Arenguseire Keskuse ühisel seminaril.
Seotud üritused
Seminar annab ülevaate erinevate organisatsioonide poolt loodud pikaajalistest maailma energeetika tulevikustsenaariumitest ning toob välja pandeemia ja majanduskriisi mõju stsenaariumitele.
COVID-19 pandeemia võib tõenäoliselt häirida energiasüsteeme üle maailma. Samas kui viiruse vahetutest ja keskpikkadest mõjudest on palju räägitud ja kirjutatud, on selle veebiseminari ambitsioonikas ülesanne arutada energeetika väljavaateid aastal 2040 ja hiljem.
Suured Hiina ja USA digiplatvormid kujundavad maailma tehnoloogilisi piire. Ameerika tehnoloogiline hegemoonia on leidnud üha tugevneva vastase Hiina näol. See on toonud tehnoloogia küsimused Hiina ja USA vahelistes vaidlustes üha kesksemale kohale.